Connect with us

Adaçayı Yağının Faydaları

Ne İyi Gelir ?

Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı yağı içerisinde çok güzel ve değişik bir koku barındırır. Kendine has bir kokusu bulunuyor. Ülkemizde Muğla civarlarında yetiştirilen adaçayının birçok hastalığın iyileşmesinde faydalı olduğu kanıtlanmış bir şekilde biliniyor. Her türlü sağlık sorununda faydalanılabilecek olan adaçayı yağı içerisinde %60’a yakın sineol bulunduruyor.

Adaçayı Yağı Faydaları

-Saç bakımı: Saç bakımlarında oldukça fazla adaçayı yağı tercih ediliyor. Saç derisini beslediği gibi kepekleri de engelliyor. Saçların güçlenmesine ve koparak dökülmelerine karşı oluyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde saç içerisindeki bakterileri öldürüyor. Saç enfeksiyonunu engelliyor.

-İç temizlik: Antiseptik özelliği olması dolayısıyla mantara karşı engelleyici bir özelliği bulunuyor. Bağırsak mide ve rahmi temizliyor. Yaralanmalara ve kesiklere de iyi geliyor. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor gazı olanlar için yarar sağlıyor. Terlemenin önüne geçiyor.

-Cilt: Adaçayı yağının cilt bakımında da oldukça önemli bir rol oynadığı gözüküyor. Ciltteki bakterileri öldürerek arındırıyor iltihaplanmaya karşı engelleyici oluyor ve iltihaplanmayı gideriyor. Kırışıklıkları önleyerek cildin yağ dengesini koruyor. Akne ve sivilceler için de tercih edilebilir bir yağ. Her cilt türü için faydalı olabiliyor. Yüzün parlaklaşmasını sağlıyor.

-Dişler ve Adaçayı yağı : Adaçayını gargara olarak kullandığınızda ağız ve diş içinde oldukça iyi sonuçlar veriyor.

-Bronşit gibi hastalıklar için kullanılabiliyor.

-Depresyona karşı rahatlatıcı bir şekilde antidepresan özelliklerini gösteriyor. Sinirlerinize iyi geldiği için rahat hissediyorsunuz.

Adaçayı Yağını Kim Kullanmaz?

Adaçayı yağının birçok faydası olduğu gibi yan etkisi olabilecek durumlarda oluyor. Tansiyon ve diyabet hastaları, diyabet hastalığı olanlar epilepsi sorunu olanlar ve migreni olanların kullanması önerilmez. Hamile kadınlarında doktor kontrolünde kullanması gerekiyor. Bebeklere içirmek son derece sakıncalı oluyor. Çok sık tüketilmemesi gerekiyor. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Ne İyi Gelir ?

Yukarı