Home / Ne İyi Gelir ? / Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı Yağının Faydaları

Adaçayı yağı içerisinde çok güzel ve değişik bir koku barındırır. Kendine has bir kokusu bulunuyor. Ülkemizde Muğla civarlarında yetiştirilen adaçayının birçok hastalığın iyileşmesinde faydalı olduğu kanıtlanmış bir şekilde biliniyor. Her türlü sağlık sorununda faydalanılabilecek olan adaçayı yağı içerisinde %60’a yakın sineol bulunduruyor.

Adaçayı Yağı Faydaları

-Saç bakımı: Saç bakımlarında oldukça fazla adaçayı yağı tercih ediliyor. Saç derisini beslediği gibi kepekleri de engelliyor. Saçların güçlenmesine ve koparak dökülmelerine karşı oluyor. Antibakteriyel özelliği sayesinde saç içerisindeki bakterileri öldürüyor. Saç enfeksiyonunu engelliyor.

-İç temizlik: Antiseptik özelliği olması dolayısıyla mantara karşı engelleyici bir özelliği bulunuyor. Bağırsak mide ve rahmi temizliyor. Yaralanmalara ve kesiklere de iyi geliyor. Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor gazı olanlar için yarar sağlıyor. Terlemenin önüne geçiyor.

-Cilt: Adaçayı yağının cilt bakımında da oldukça önemli bir rol oynadığı gözüküyor. Ciltteki bakterileri öldürerek arındırıyor iltihaplanmaya karşı engelleyici oluyor ve iltihaplanmayı gideriyor. Kırışıklıkları önleyerek cildin yağ dengesini koruyor. Akne ve sivilceler için de tercih edilebilir bir yağ. Her cilt türü için faydalı olabiliyor. Yüzün parlaklaşmasını sağlıyor.

-Dişler ve Adaçayı yağı : Adaçayını gargara olarak kullandığınızda ağız ve diş içinde oldukça iyi sonuçlar veriyor.

-Bronşit gibi hastalıklar için kullanılabiliyor.

-Depresyona karşı rahatlatıcı bir şekilde antidepresan özelliklerini gösteriyor. Sinirlerinize iyi geldiği için rahat hissediyorsunuz.

Adaçayı Yağını Kim Kullanmaz?

Adaçayı yağının birçok faydası olduğu gibi yan etkisi olabilecek durumlarda oluyor. Tansiyon ve diyabet hastaları, diyabet hastalığı olanlar epilepsi sorunu olanlar ve migreni olanların kullanması önerilmez. Hamile kadınlarında doktor kontrolünde kullanması gerekiyor. Bebeklere içirmek son derece sakıncalı oluyor. Çok sık tüketilmemesi gerekiyor. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekiyor.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

kaşıntıya ne iyi gelir

Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Kaşıntı Nasıl Geçer?

Bilhassa nedeni bilinmeyen ve strese bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılar için; 1 tatlı kaşığı süpürge …

kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Tıp literatüründe “anemi” adı verilen kansızlık, kanda bulunan kırmızı hücrelerin azalmasıdır. Özellikle hamile kadınlarda ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir