Connect with us

Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Adet Dönemi

Adet Ağrısı Nasıl Geçer

Adet ağrısı normaldir ve adet krampları özellikle adet önceki günleri veya ilk günlerinde ortak bir semptondur. Fakat gündelik hayatınıza müdahale edince toplumsal etkinliklere katılamayacağınız veya çalışmaya giremediğiniz anlamına gelir; doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Adet Ağrılarını doğal olarak nasıl rahatlatabilirim

Adet Ağrılarını hafifletmek için içilen çay çok zahmetsizdir. Sulu kalmasını sağlayacak ve doğru şifalı otları kullandığınızda acıyı rahatlatacak ve krampları gevşetecektir. Ancak hangi çay aslında adet ağrısına karşı yardımcı oluyor?

Adet ağrısını kesecek ilk öneri taze zencefil çayıdır. Ancak, sıcak içecekler arasında, özellikle de ofiste uzun bir gün boyunca sıcak içecek içmek de güzeldir. Adet ağrınızı azaltmak için, çayın tedavisine, döneminiz başlamadan bir süre önce başlamak önemlidir.

Adet dönemi boyunca sıcak ve ısıl kalmanın en önemli şey ruh halinizin sıfırdan aşağıya düşmesini ve krampları gevşetmesini önleyecektir. Sıcak su şişesi güzel, ama sıcak su torbası vazgeçilmez bir seçim olacaktır. Sıcak su torbasının içindeki taşlar mide üzerinde masaj gibi hareket ederek kan akışını arttırarak krampları azaltır.

Sıcak duş

Vücudunuzu ılık bir duşla beslemek için birkaç dakikanızı ayırın. Sıcak su acıyı azaltmanıza yardımcı olur ve daha zihinde hissedeceksiniz.

Meditasyon

Vücudunuzdaki gerginliği gidermek için Yaprak uygulamalarınızdaki meditasyon egzersizlerinden birini deneyin. Bazı doktorlar adet ağrısında yapılan meditasyonun ağrıyı büyük oranda geçirdiğini açıklamıştır.

Masaj

Eski moda masaj yapılınca vucüdun iyileşmeyeceği hiçbir yeri yok. Adet ağrısının neden olduğu vücudunuzdaki tüm stresin ortadan kaldırılması için uçucu yağlarla güzel bir masaj yapın.

Adet Ağrısı Nedenleri

Prostaglandinler, bir kadının vücudunun ürettiği, menstrüel rahatsızlıktan kaynaklanan semptomların çoğuna neden olan kimyasal maddelerdir. Prostaglandinler uterin kasları harekete teşvik eder. Prostaglandin düzeyleri yüksek olan kadınlar, alt karında daha yoğun kasılmalara ve daha fazla ağrıya maruz kalabilir . Prostaglandinler aynı zamanda ağrılı dönemlere eşlik eden kusma , ishal ve baş ağrılarından sorumlu olabilir.

Bir kadın, adet dönemleri başladığından beri adet ağrısı yaşarsa, durum birincil dismenore olarak sınıflandırılır. Pelvik inflamatuar hastalık veya endometrioz gibi fiziksel bir durum geliştiğinde ve ağrıya neden oluyorsa buna sekonder dismenore denir. Tıbbi durum tedavi edildikten sonra adet ağrısı genellikle ortadan kaybolur.

Menstrüel Ağrının Belirtileri

Alt karında krampların yanı sıra, bir kadın da menstruel kramplarla bu semptomların bazılarını yaşayabilir:

  • Bel ağrısı
  • Bacak ağrısı , bacaklarda meydana gelen kramplar ve ağrılar.
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İshal
  • Baş ağrısı
  • sinirlilik

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı