Connect with us

Adet Dönemi Acısız ve Ağrısız Geçirilebilir mi?

Adet Dönemi

Adet Dönemi Acısız ve Ağrısız Geçirilebilir mi?

Kadınların çoğunun büyük problemi olan disomenore, yani ağrılı adet görme genç yaşlarda daha çok görülürken adet dönemi ağrıları ilerleyen yaşlarda hafifleme eğilimi göstermektedir. Maalesef kadınların %60’ı bu durumdan muzdariptir.


Adet Dönemindeki Fiziksel Değişimler

Yumurtlamadan 14 gün sonra başlayan bu dönemde yumurtalıklarda ki çatlamış durumda ki sarı cisim, salgılanan hormon düzeyinin azalmasıyla doku beslenmesi bozulduğundan kanamanın içe dökülmesiyle 12 – ila 7 gün arasında ki adet döngüsünü başlatır. Böylelikle rahim dokusu incelir ve rahim içinde ağrı yapabilecek salgılar oluşabilir. Yan sıra yumurtalık kanallarından karın içine de kan akabilir. Bunlar ağrı yapabilecek olan durumlardandır.

Adet Dönemi Ağrıları İki Çeşittir

1 – Primer dismenore; organik bir nedene bağlanamayan ağrı sebebidir. 25 yaşından sonra genellikle ağrılar azalabilmektedir. 40’lı yaşlara kadar spor destekli ve ağrı kesici destekler alındığında nispeten ağrılarda hafifleme görülmektedir.

2 – Seconder dismenore; rahim ağzı darlığı, dik rahim boynu gövdesi, rahim içinde ki yanlış yerleşimler adenomyozis, endometriyozis gibi bozukluklar ise organik adet ağrısı sebeplerindendir.

Tüm bu durumlara bağlı olarak insandan insana değişen ağrı fazlalığı ve azlığı da tartışmalıdır. Bu durum da ağrı eşiği ile ilgili bir durum olarak görülmektedir. Doğumdan sonra adet ağrılarının azaldığı gözlemlenmiştir. Zira  doğum sonrası rahim ağzı açıldığından dismonore  azalmaktadır. Ama farklı durumlarda fazla ağrı görülüyorsa da yine bir uzman ile görüşülmelidir.

Ağrılı Adet İçin Önerilen Doğal Tedaviler

Öncelikle adet dismenoresini kesmek mümkün değildir. Öte yandan vitaminler, doğum kontrol hapları, naproksen sodyumlu ağrı kesiciler ağrıyı hafifletebilir. Yanı sıra iyi beslenme, B vitamini magnezyum destekleri ve yağlı tohumdan zengin çerez, et – balık karaciğer, kuru baklagiller destekli beslendiğinizde ağrılarınız azalabilir.

Yine egzersizler de vücudu ve damarları rahatlatarak ağrıları baskılayabilirsiniz. Örneğin yüzme ve evde yatarak yapacağınız egzersizler konu üzerinde endikedir. Yine nefes egzersizleri yaparak da rahatlama sağlayabilirsiniz. Düzenli uyku ve masajda sorununuzu çözebilecektir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı