Connect with us

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Adet Düzensizliğinin Nedenleri

SAĞLIK

Adet Düzensizliğinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar için en önemli jinekolojik sıkıntılardan birisi olarak dikkat çeken adet düzensizliğinin nedenleri ile alakalı bilgiler sunacağız. Adet dönemi ile alakalı olarak her zaman enine boyuna bilgiler sunmaya çalışıyoruz. Adet söktürücü konusunda da sizlere bilgiler sunma yoluna gidiyoruz.

Adet döneminde yaşanan süreç sıkıntıları birçok farklı hastalık nedeni ile olabilir. İşte bu noktada nedenleri doğru bilmeniz gerekiyor. Nedenleri ne kadar iyi bilirseniz zaman içerisinde kendinizi yorumlama şansına da sahip olursunuz. Hemen sizlere bu anlamda birkaç madde sunma yoluna gideceğiz.

Tiroid Hormonu Sorunları

Tiroid, kadınların genel olarak vücutsal dengesini olumsuz etkileyen seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor. Metabolizma faaliyetlerinizin olumsuz etkilenmesi ve diğer alkternatiflerin de yine fark yaratması, adet düzensizliklerinde genelde bu nedeni gösterir.

Polistik Over Sendromu (PCOS)

Yine kadınsal hastalıklar içerisinde en trend seçeneklerden birisi olarak dikkatleri çekiyor. Yumurtlama döneminde kendisini gösteren ve hormonal bir sorun olduğundan adet dönemlerinizi etkiler. Dolayısı ile sıkıntılı noktalardan da birisi olarak ön plana çıkar.

Stres

Günlük yaşantınızda çok fazla stres altındaysanız adet süreçlerinizde gecikme, sürekli başınıza gelebilecek sorunlar arasında yer alır. Tam da bu neden dolayısı ile günlük yaşantınızdan stresi uzaklaştırarak psikolojik anlamda rahatlamaya çalışın. Bu, en ideal çözüm yollarından birisi olacaktır.

Sağlıksız ve Yetersiz Beslenme

Beslenme de yine hormonlar üzerinde etki eden en önemli seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Dolayısı ile beslenme seçenekleri üzerinde durmak çok önemli ve faydalıdır. Kan değerleriniz dahi adet döneminizi ciddi anlamda etkiler.

Zayıflık

Vücudunuzun ihtiyacından çok daha fazla zayıfsanız adet dönemlerinizde her dönemde ciddi şekilde gecikmelerin gözlemlenmesi mümkün hale gelir. Dolayısı ile tam da bu noktada kilo alımı, doktor kontrolü eşliğinde olmazsa olmazlardan birisidir.

 

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. Hande

    27 Mart 2018 at 13:50

    uzun süredir adet düzensizliği çekiyorum bu konu bana baya yardımcı olacak artık daha dikkatli olmak gerekiyor

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı