Connect with us

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet Dönemi

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Düzensiz dönemlerin olması, döneminiz boyunca geçen gün sayısının değişmesi veya döneminizin erken, geç veya birkaç ay atlamasına neden olabilir.

Aslında, çoğu kadın hayatının bir noktasında düzensiz kanama yaşar. Beklenmeyen veya geciken bir dönem her zaman ciddi bir şeylerin devam ettiği anlamına gelmez. Ancak istediğin zaman gösterilen dönemin stresli olabiliyor. Dolayısıyla menstruasyon döngüsünü nasıl düzenleyebileceğiniz konusunda bazı kolay yollar hakkında konuşacağız.

Düzensiz dönemler için 4 ortak neden:

Menstrüel Döngünün ortalama uzunluğu 28-35 gün civarındadır ve adet kanaması genellikle 3 – 7 gün arasında sürer. Bir kişi için normal veya ortalama bir sürenin başka bir kişi tarafından tamamen farklı olabileceğini unutmayın. Senin dönemi aniden değişir Yani eğer sizin ortalama uzunluğu ve akış, bu dönem düzensiz bir işarettir.

Süreniz beklenenden daha erken gösterilebilir veya hiç görünmeyebilir. Aşağıda, menstrüel düzensizliğe neden olan gecikmeli veya erken dönemlere neden olabilecek en yaygın 4 neden vardır:

 1.  – İlaç
 2.  – Stres ve kaygı
 3.  – Ergenlik ya da menopoz
 4.  – Gebeliği önleyici haplar veya acil kontrasepsiyon gibi hormonal doğum kontrolü

Düzensiz Dönemler Ne anlama geliyor?

Genellikle düzensizlikler veya erken dönemler ciddi bir şey ifade etmez. Bununla birlikte, adet döngüsünde ani bir değişiklik olduğunu fark ederseniz, başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir:

 • Tiroid Bozukluğu (over-or underactive tiroidler ovulasyonunuzu baskılayabilen bir hormonal dengesizliğe neden olabilir)
 • Diyabet
 • CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalık)
 • Gebelik ( Düzensiz dönemler bazen hamileliğin işareti olabilir, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, danışmak için doktorunuza danışın.)
 • Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS kadınların% 5-10’unu etkiler ancak sendromda% 50’den az teşhis konur. Bu nedenle, düzensiz menstrual döngünüzün bir başka konuyla bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuzu görmek çok önemlidir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) Nedir?

Düzensiz menstruasyon dışında PCOS’un diğer belirtileri şunlardır:

 • Akne
 • Yüz ve vücutta aşırı saç büyümesi
 • Yüksek tansiyon
 • Depresyon ve kaygı

PCOS’unuz varsa, hormonlarınız dengesizdir ve yumurtalıklarınızda ve içinde küçük kistler bulunmaktadır. PCOS’unuz olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla veya pratisyen hekimle randevu alın.

Adetim neden gecikti? Cevapsız bir dönemin olası nedenleri

Menstrüel döngüsü, dengelenmişse menstruasyon döngüsü ve dönem akışında usulsüzlüklere neden olabilecek hormonlar tarafından kontrol edilir. En yaygın neden hormonlarınızdaki bir dalgalanmadır (özellikle östrojen seviyenizi etkilediğinde):

 1. – Stres, seyahat ve heyecanlı bir yaşam tarzı, östrojen üretimini kesintiye uğratan ve geç veya kaçırılmış bir dönem oluşturan stres hormonlarını serbest bırakabilir.
 2. – Diyetiniz ve sağlıksız beslenme vücudunuzu ve akışınızı etkileyebilir. Benzer şekilde, ani kilo alımı veya kaybı ve yetersiz beslenme düzensiz menstrüasyona neden olabilir.
 3. – İlaç ve kontrasepsiyon; hormonal doğum kontrol yöntemleri hap veya enjeksiyon gibi dönemlerinizi etkileyebilir.
 4. – Puberte, Menarş ve Menopoz, hormonal dalgalanmaların normal olduğu evreler.
 5. – Aşırı egzersiz sıklıkla periyotların ertelenmesine veya gelmesine neden olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Düzensiz dönemler yaygındır. Ancak jinekoloğunuza danışmak ve düzensizlik yaşadığınızı söylemek isteyebilirsiniz. Düzensiz dönemlerinizin sebebinin endişe edilecek bir şey olmadığından emin olmak için hızlı bir güvenlik kontrolü yapabilirsiniz.

Düzensiz dönemlerin devam ettiğini veya gündelik hayatınızı zorlaştırdığını düşünüyorsanız, bir sağlık kontrolü için doktorunuzu ziyaret edin. Birçoğu ergenlik veya menopoz dönemlerinde periyotlarının daha düzensiz olduğunu bulur. Cevapsız bir süre hamilelik belirtisi olabilir, bu nedenle emin değilseniz doktorunuza danışın.

Dönemleriniz aniden değişiyorsa, bir doktora görünmelisiniz. Belki stres yüzünden, ama başka sebeplerin kesinlikle ortadan kaldırılması daha iyidir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı