Home / Adet Dönemi / Adet Görememe (Amenore)

Adet Görememe (Amenore)

Amenore, 6 ay adet görülememe durumunda verilen tanıdır. Adet görememek deyince aklımıza hemen menopoza girilmiş olacağı gelebilir. Ancak menopoz dışında da adet gecikmeleri, adet görememe sebepleri olabilir.

Normal adet görebilen hanımlarda, adet gecikmelerinin ve uzun dönem adet görülememesinin en sık sebebi, bildiğiniz gibi gebelik durumudur. Olağan dışı bir gecikmede öncelikle gebelik var mı yok mu, bu durumu ortaya koymak gerekir.

Basit yumurtalık kistleri, yine çok sık adet düzensizliği ve gecikmelerin yaşandığı durumlardan biridir.

Uzun süren adet görememe durumlarında, en sık rastlanan tablolardan biri, polikistik over hastalığı veya sendromudur. Bu durumda hormonal olarak meydana gelen düzensizlik, uzun süren adet görememe tablosuyla beraber, kilo alımı, sivilceler-akneler ve hirsutizm dediğimiz normalden fazla kıllanma gibi fiziksel değişiklikleri içermektedir.

Yumurtalık rezervinin azaldığı genç hanımlarda, erken menopoz tanısı alanlarda, amh hormon seviyesi düşük hanımlarda yine amenore durumu yaşanmaktadır.

Tiroid hormon bozuklukları, hipotiroidi, hashimoto hastalığı, guatr gibi tiroid hastalıkları da amenore sebeplerindendir.

Prolaktin hormon yüksekliği, prolaktinoma dediğimiz hipofiz tümörleri durumlarında, göğüsten süt gelmesine eşlik eden tabloyla beraber, adet görememe – amenore yaşanabilir.

Lohusalık dönemi, emzirme sürdükçe adet görülemeyebilir, uzun bir amenore dönemi yaşanabilir. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken adet görmeden tekrar gebe kalma olasılığının mevcut olmasıdır.

Üreme çağının sonuna geldiğimiz menopoz döneminde de artık nihai bir amenore dönemine girilmiş olur. Menopoz görülen son adetin adı olarak bilinmektedir.

Menopoz dışındaki amenore sebeplerinin, kendi özelliklerine göre tedavi yöntemleri mevcuttur. Hormonal bozukluklar, mevcut kistlerin tedavileri yapılarak adet düzeni sağlanabilir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Regl Sürecinde Bilinen Doğru ve Yanlışlar Nelerdir?

Her ay düzenli periyodlarla döllenmiş yumurtanın rahmin iç yüzeyine yapışması neticesinde oluşan tabaka, döllenme bekçiliğini …

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir