Connect with us

Adet Görememenin Nedenleri Nelerdir?

Adet Görememenin Nedenleri

Adet Dönemi

Adet Görememenin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlar için en ciddi sıkıntılardan birisi olarak dikkatleri çeken adet görememenin nedenleri üzerinde durmaya çalışacağız. Adet dönemi, kadınlar için en önemli süreçlerden birisidir. Vücutta ki kirli kanın atılması süreci her kadında aylık olarak gerçekleşen bir hadisedir. Dolayısı ile adet görememek de kadınlar için jinekolojik bir sıkıntı sürecine delalet eder.

Adet görememe sorunu, birçok farklı nedene bağlı olarak kendisini gösterir. Dolayısı ile tam da bu noktada nedenlerden bazılarını analiz etmenizde fayda var. Uzman bilgilerinden derlediğimiz nedenleri aşağıda aşama aşama paylaşmak istiyoruz.

Gebelik

Gebelik sürecinde adet kanaması görülmez. Bu dönemde estrojen ve progesteron hormon salgılaması azalır ve neredeyse yok olur. Bunun nedeni ise bebeğin sağlığını engellemektir ve adet süreci meydana gelmez.

Menopoz Dönemi

Kadınlarda yine her anlamda dikkat ile ilerlenmesi gereken süreçlerden birisidir. Üreme işlevlerinin durduğu dönem olarak niteleyebiliriz ki bu süreçten sonra adet kanaması asla meydana gelmez. Dolayısı ile ilerleyen yaşlarda ki en önemli nedenlerden birisidir.

Emzirme Dönemi

Laktasyonel amenore (LAM), annemizin doğumdan sonraki 6 aylık dilim içerisinde adet görmemesi sürecidir. Emzirme döneminde özellikle vücudun hormonal dengeyi sağlama safhasında önemli noktalarından birisidir.

İlaçlar

Hormonal dengeyi bozacak ilaçlar, genellikle adet kanaması sürecinin olmaması için en önemli etkenlerden birisidir. Kanser ilaçları bilhassa bu noktada en önemli seçeneklerin başında geliyor demek de yanlış olmaz.

Sinir – Stres Durumları

Psikolojik etkenler, yine adet süreci üzerinde en hızlı etkiyi gösteren seçeneklerden birisidir. Öyle ki her ne olursa olsun sakin kalmak, stresten uzak olmak adet görmeme sorunu açısından da önem arz eder.

Özellikle yukarıdaki seçenekler dolayısı ile adet görememe durumları çok ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Dolayısı ile bizde elimizden geldiğince sizlere en doğru, en kapsamlı bilgileri sunabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Daha fazla merak ettikleriniz için sitemizi günlük olarak takip edin ve yorumlarınız ile bizi destekleyin.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı