Connect with us

Adet kanaması neden gecikir?

Adet Dönemi

Adet kanaması neden gecikir?

Adet kanaması her geciktiğinde bayanların aklına gelen ortak soru aynıdır. Acaba hamile miyim? Sorusu bu noktada bayanların ortak sorusudur. Ama her adet gecikmesinin sebebi hamilelik olgusu olmadığı gibi, adet gecikmesinin birden çok sebebi olabiliyor.

Bunlardan biri stres. Stres vücudumuzda bir çok negatif unsura sebep olduğu kadar, adet kanamasını da geciktirebiliyor.

Zira bu sırada yumrtlama hormonu azaluken adet de gecikebiliyor. İşsiz kalmak, aşırı – yoğun çalışmak, iş değişiklikleri, ev ya da iş yerinde ki huzuruzluklar ya da sevdiklerinizin kaybı bu duruma neden olabiliyor.

Yine yumurtlamayı ve doğal olarak da adet döngüsünü geciktiren bir diğer unsurda hastalıklar. Bunlardan biri de grip olabilir. Şayet grip geçiriyorsanız yumurtlama seviyeniz azalacak ve adetinizde gecikebilecektir.

Yine doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler andidepresanlar, kemoterapi ilaçları ve farklı ilaçlar da adet dönemini gecikmesine sebep.

Kilo alıp vermek ve kilo kitle endeksi de buna engel olabilir.
Öte yandan yoğun spor egzersizleri ve yetersiz beslenmeye bağlı düşük kalorilerde adet gecikmesinin na nedenlerinden olabilir.

Günlük alışkanlıklarınızın değişmesi de adet kanamalarınızı geciktirebiliyor. Seyahat etmek de buna dahil. Alışkanlklarınız, alışık olduğunuz gece – gündüz periyodları yoğun ve düzenli seyahatlerde değişebielcğeiniden adetiniz de gecikebilir.

Yine yaşa bağlı olarak da adet düzensizlikleri görülebilir. Genç kızlarda bu görülebilirken, menopoz döneminde de düzensizliklere rastlanmaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı