Connect with us

Adet Krampları Nasıl Düzelir?

Adet Dönemi

Adet Krampları Nasıl Düzelir?

Kramplar, kaslarınızın zamanınızı zorlamak için çok çabaladığında olur. Sizin rahiminizde bir tabaka kas vardır ve alt karın bölgenizdeki kaslarla birlikte, periyodunuzu uterustan çıkarmak ve vajinadan çıkmak için sözleşme yaparlar.

Hapşırdığınızda ve orada biraz ateş ederseniz, aynı şey budur! Hapşırdığınızda, alt karın bölgesinde bulunan kaslarınız sıkışır ve kontrat yaparak zamanınızı zorlar!

Dönem krampları genellikle bu alanlardan birinde veya daha fazlasında hissedilir:

• Karnınızın alt kısmında kramp
• Sırtta genellikle sırt ağrısı
• Uyluk bölgesi boyunca bir ağrı

Kramplar canını sıkıyor, ancak krampların hafifletilmesi için nihai ipuçlarımıza sahip olmak zorunda değiller.

Kramplarla savaşmanın en iyi yolu nedir?
sıcak su şişesi
1. Krampın üzerine ısı uygulayın

Bir sıcak su şişesi veya bir elektrikli ısıtma pedi kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olduğu süre boyunca krampınıza karşı tutun. Bir sıcak su şişesi kullanıyorsanız, krampınız gitmeden soğuk olabilir ve bu her şey tamam. Şişenizi daha sıcak su ile doldurun.

Neden çalışır?

Doğrudan krampya ısı uygulamak, ağrıyan kaslarınızı rahatlatacaktır. Aynı zamanda, ağrılı kaslarınıza olan kan akışını arttırarak size tatlı rahatlama ve rahatlık kazandırır!

handtummy
2. Karnınızı elinizle sürtün

Sıcak su şişesini doldurabileceğimiz her zaman evde değiliz. Ancak endişelenme, tüm umut kaybolmaz! Karnınızı elinizle ovmak hafif bir kramp gevşemeye yetecek kadar ısıyı üretebilir.

Neden çalışır?

Bu, krampın üzerine ısı uygulanması gibi çalışır. Ağrısız kaslarınızı rahatlatır ve rahatlama ve rahatlama sağlayan kan akışını arttırır.

sıcak çay
3. Sıcak bir içeceğin tadını çıkarın.

Güzel bir sıcak çay veya sıcak lezzetli çorba mideunuzu ısınabilir ve karın kramplarınızı yatıştırabilir!

Çoğu kız tersinin de doğru olduğunu bulur. Buz kaçırmak buzları atlamak isteyebileceğiniz için krampları daha da kötüleştirebilir!

Neden çalışır?

Bu, krampın üzerine ısı uygulanması gibi çalışır, bunun yerine biz bunu içeriden yapıyoruz!

ibuprofen
4. İbuprofin al

Yaygın olarak Advil olarak bilinen Ibuprofin, bir ağrı kesici olarak görev yapar. Tezgahın üstünde olmasına rağmen, aynı zamanda bir ilaçtır, bu nedenle almadan önce doktorunuza danışın.

Neden çalışır?

Ibuprofin, vücudunuz tarafından salgılanan prostaglandinlerin etkisini bastırarak çalışır. Prostaglandin menstrual kramplara neden olabilecek uterusun kasılmasına neden olur.

mektup o
5. Bir orgazm var!

Mastürbasyon veya seks yoluyla bir orgazm elde edebilirsiniz. Evet, döneminiz boyunca bile yapabilirsiniz!

Neden çalışır?

Orgazmlar size ağrıyı engelleyebilen nörotransmitter olan endorfinlerin acelesini verir. Orgazmlar ayrıca, alt karın ve genital bölgedeki kan akışını artırarak rahatlama ve rahatlık sağlar.

Döneminiz boyunca egzersiz yapın
6. Egzersiz yapın!

Kalkmak ve hareket etmek gibi bir şey hissetmeyebilirsiniz, ancak egzersiz aslında menstruel kramplardan gelen ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır! İyi bir çalışma yaptıktan sonra, vücudunuz doğal bir ağrı kesici gibi davranan endorfin adı verilen bir nörotransmitter çıkarır.

Neden çalışır?

Endorfinler ağrıyı önleyerek ağrı algısını azaltarak menstrüel krampların daha rahat yönetilebileceğini düşünerek ağrı ile mücadele eder.

fıstık ve tohumlar
7. Magnezyum bakımından zengin yiyecekleri tüketin

Koyu yapraklı yeşillikler, fındık ve tohumlar, balık, fasulye ve mercimek, tahıl, avokado, muz ve koyu renkli çikolata gibi gıdaları tüketin.

Neden çalışır?

Magnezyum, bir kas gevşetici olarak görev yapan önemli bir mineraldir. Ağrılı kramplardaki kasları ve bel ağrısını yatıştırır. Ayrıca, prostaglandinleri düşürebilir ve kaslarınız aşırı derecede kontrendikçe ağrılı menstruasyon kramplarına neden olabilir.

muz
8. Diyetinizde yeterli Potasyum alın

Koyu yapraklı yeşiller, yoğurt, balık, muz, avokado, beyaz mantar ve fırında patates gibi gıdaları tüketin.

Neden çalışır?

Potasyum, döneminiz boyunca kramp verebilen uterus kasları da dahil olmak üzere, kasların düzgün çalışmasına izin veren başka bir önemli mineraldir. Çok az potasyum ve kaslarınıza ihtiyaç duymuyorsa ağrılı kramp olabilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı