Connect with us

ADET SÖKTÜRÜCÜ – BİTKİSEL ÇAYLAR – İLAÇLAR

Adet Dönemi

ADET SÖKTÜRÜCÜ – BİTKİSEL ÇAYLAR – İLAÇLAR

Günlük yaşamda pek çok nedenden ötürü adet gecikmesi yaşanmakta ve bu durumu düzeltmek için adet söktürücü bitkisel çaylar kullanılmaktadır. Bu kapsamda bitkilerden yardım alınabileceği gibi adet söktürücü ilaçlardan da yararlanılmaktadır. İlaçların içeriğinde progestoren hormonu bulunmaktadır. Bundan dolayı doktora başvurmadan kullanılmaması gerekir. Kullanımı tamamen doktor önerisiyle olmalı ve verilen kullanım miktarının dışına çıkılmamalıdır.

Adet söktürücü amacıyla kullanılan ilaçlar genel olarak adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Kullanılan bitkiler rahmin kasılmasında etkilidir ve vücutta östrojen etkisi meydana getirir. Özellikle buna yönelik bitki çayların vücuttaki gerginliği ve stresi alarak rahatlama sağlar.  Böylelikle adet dönemi düzenli hale gelir ve regl gecikmez. Adet düzensizliği durumunda kadınlarda yüksek seviyede gerginlik olur ve buna ödem, şişkinlik, stres de eşlik eder. Aynı zamanda vücudun farklı yerlerinde sivilceler de ortaya çıkar.

Adet Söktürücü Bitkisel Çaylar Hangileridir?

Adet söktürücü bitkisel çaylar içerisinde sağlığa çok yararlı olan zerdeçal ilk sırada gelmektedir. Genellikle salatalara karıştırılan bu bitki adet söktürücü özelliği ile bilinir. Salatanın yanı sıra kurutup toz şekline getirilerek bal ya da yoğurt ile karıştırılıp da yenebilir.

Zerdeçalın yanı sıra sarı kantaron da oldukça faydalıdır. Bu bitki adet söktürücü olarak kullanılmasının yanı sıra yağ şeklinde yara tedavisinde de kullanılır. Kantaron bitkisini kullanmak için bitki kaynamış olan suya atılır ve demlenerek çay şeklinde içilir. Her içilmede taze olarak demlenmesi gereklidir.

Adet Söktüren Bitkiler

Mavi ve siyah koho, havuç, kereviz, kekik, dereotu, çörek otu ve bal adet söktürücü olarak kullanılan bitkiler arasındadır. Bunlar içerisinde özellikle mavi ve siyah koho pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir bitkidir. Genellikle Amerika’da kullanılan mavi bitki rahmin kasılmasına yardımcı olarak adeti düzenlerken siyah koho ise östrojen etkisi meydana getirir.

Kekik her evde kolaylıkla bulunabilen bir adet söktürücüdür. Kullanım olarak kaynamış suyun içerisinde bir çay kaşığı kekik atılarak yaklaşık on dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Daha sonra ise süzülerek içilen kekik çayının adet döngüsünden bir hafta evvel içilmesi tavsiye edilir.

Çörek otu ve bal da birlikte kullanılan faydalı karışımlar arasındadır. Bu ikili birlikte tüketildiğinde adet dönemini düzene sokmaktadır. Bunun yanı sıra daha pek çok derde deva oldukları bilinir.

Adet Söktürücü İlaçlar

Adet söktürücü ilaçlar genellikle düzensizlikte ilk tercih olmaktadır. Ancak bu ilaçların yan etkileri bulunduğundan dolayı mutlaka doktor kontrolünde kullanılmaları gerekir. İçerisinde yüksek dozda hormon bulunduğundan dolayı bilinçsiz kullanım istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin bu tür ilaçları kullanmaları tavsiye edilmemektedir.

Hipertansiyonu ve migreni olanların, hamilelerin bu ilaçlardan uzak durmaları gerekir. Aksi takdirde mide bulantısı, baş dönmesi ve baş ağrısı gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Bu ilaçlar yerine bitkisel adet söktürücü daha fazla tercih edilmelidir.

Bitkisel Adet Söktürücüler :

Dereotu

Civanperçem

Zencefil

  1. Zerdeçal
  2. Zencefil
  3. Kara alıç
  4. Hatmi Çiçeği
  5. Kereviz
  6. Çilek
  7. Dereotu
  8. Civanperçem

Eğer adetinizde düzensizlikler varsa adet düzensizliği yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Adet Söktürücü Bitkisel Kür Tarifleri :

Dereotu Adet Söktürücü Kür :

Dereotu ile adet söktürmek için bir bardak hafif sıcak çay hazırlayabilirsiniz. 2 çay kaşığı dövülmüş dereotu tohumunu kaynamış syua atıp dinlendirdikten sonra süzgeçle süzüp içebilirsiniz. Dereotu adet söktürmek için çok etkili bir bitkidir.

Zerdeçal adet Söktürücü Kür : 

Neredeyse her derde deva olan zerdeçal iyi bir adet söktürücüdür. Zerdeçalı aktarlardan alıp toz olarak bir tatlı kaşığı bal ile karıştırıp içibilir veya dereotu küründeki gibi kendinize çok sıcak olmayan bir bardak çay hazırlayabilirsiniz.

Zencefil Adet Söktürücü Kür :

Zencefil tamamen doğanın bizlere sunduğu bir ağrı kesici diyebiliriz. Yapılan araştırmalarda zencefilin adet kanamasını hızlandırmada çok etkili olduğunu göstermektedir. Zencefil ile hazırlayacağınız bir fincan çay adet kanamanızı hızlandırıp sizi rahatlatacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Adet Dönemi

Yukarı