Connect with us

Adetliyken Hamile Kalınır mı?

Cinsellik

Adetliyken Hamile Kalınır mı?

Sağlıklı bir kadında kanamanın başlangıcından itibaren geçen ilk 14 günde yumurtlama dönemi başlamaktadır. Normal olarak cinsel ilişki sonrası 3 gün kadar canlılığını koruyan sperm yüksek olasılıkla her sağlıklı kadının hamile kalmasına neden olmaktadır. Yine bu bahsettiğimiz takvim döneminde gün aşırı yani 2 günde bir ilişkiye girildiği takdirde de hamilelik olasılığı iyice güçlenmektedir.

Bu tür girişimler olmadığındaysa rahim duvarında oluşan kalınlaşma sonrası oluşan yumurtalar kendiliğinden dökülür. Normalde gebelik olasılığı olmadığı bu gibi durumlarda dünyada hamile kalabilen ve dünya literatürüne giren kadınlarda görülmektedir. Her kadının aynı fonksiyonel organlara sahip olmasının yanı sıra gelişen bu durumun sebepleri neler olabilir peki?

Bunun sebebi hormonlar ve metabolizma da oluşan değişkenliklerdir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi 3 gün yani 72 saat canlı kalabilen erkek yumurtaları bazı kadınlarda daha uzun süre canlı kalabilmektedir. Yine kanama bitmesine rağmen oluşan lekelenmeler de adet süresi konusunda yanıltıcı etkiler gösterebilir.

Adet Döneminde Korumasız İlişkiden Kaçınmalı mı?

Adet kanaması gören her genç kız ya da kadının yumurtlama döngüsü ve bebek sahibi olabilme kabiliyeti başlamış demektir. Teorik olarak sadece yumurtlama döneminde hamile kalındığı bilinse de yine de ilişkinin her döneminde uzmanlarca her olası bir riske göre korunma önerilmektedir. Üstelik kadınların vajinasında bulunan laktik asit üretimi özellikle adet döneminde durduğundan, gebelik konusunda daha da dikkatli olunması gerekebilir. Bu durum kadını vajinal hastalıklara çok daha yatkın bir duruma sokacağından hijyen açısından da korunma şarttır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı