Connect with us

Aletli Plates Çeşitleri

Diyet

Aletli Plates Çeşitleri

Günümüzde en çok tercih edilen ve yapılmaya başlanan spor dallarından biri olan plates her geçen gün insanların bu konuda daha çok bilinçlenmesi sonucu daha doğru uygulanmaya başlanmıştır. Aletli plates sporunun faydaları oldukça fazladır. Fit, sağlıklı, dirençli, kondüsyonlu bir vücudun yanı sıra dik duruş ve ağrısız bir yaşam sunar.

Aletli Platesin Matwork Platesten Farkı Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi aletli plates matwork platesten farklı olarak aletlerle yapılmaktadır. Ayrıca farklı olarak aletli plates uzman spor eğitmeni eşliğinde birebir veya en fazla üç kişilik gruplar arasında yapılmalıdır. Sakatlık riskine karşı öncelikle birebir başlanması en doğru olandır. Aletli platesin vücudun her noktasını çalıştıran 500’den fazla hareket içermesinden dolayı daha etkili olduğu söylenilir.

 

Aletli Plateste Kullanılan Aletler Nelerdir?

Aletli plates için sürekli yeni aletler geliştirilse de şu anda en çok kullanılan ve tercih edilen alet reformer, hareketlerde çok etkindir. Bu alette üzerinde yatılan dikdörtgen şeklindeki kızaklı platformda bulunan yaylar sayesinde vücut esnetilir. Ayakların değdiği footbar bölümündeki yaylar eksiltilip arttırılarak hareketin zorluğu ya da kolaylığı ayarlanabilir. Bir diğer aletli plateste kullanılan alet ise Cadillac’tır. Görüntü olarak ürkütücü bir özelliğe sahip olan bu alet 6 metre boyundadır. Hareketsiz hastalara yatağında yaylar sayesinde egzersiz yaptırılmasından esinlenilerek üretilen bu aletin bacaklar için yayları, kollar için yayları, esnetme barı, asılma trapezleri ve germe kolları bulunmaktadır. Aletli plates için sunulan son seçenek ise tower of power spor salonları tarafından oldukça tercih edilmektedir. Bunun sebebi işlevselliği ve dayanıklı olmasıdır. Uzman plates eğitmenleri tarafından ise kullanım rahatlığı, ayarlanabilir oluşu ve kurulumunun kolay olması nedeni ile tercih edilmektedir. İsmi yukarıda kule gibi bir bölümün oluşundan kaynaklanmakta, alette yaylar, esneme kolları ve footbar gibi bölümler bulunmaktadır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı