Home / SAĞLIK / Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır?

Amniyosentez Nedir? Neden Yapılır?

Hamilelik sürecinde özellikle duyabilme ihtimaliniz olan süreçlerden olan Amniyosentez hakkında bilgiler sunacağız sizlere. Bildiğimiz gibi gebelik süreci ciddi anlamda dikkat isteyen bir süreçtir. Anne adayı, hem kendi hem de rahmindeki bebeğinin sağlığını düşünmektedir.

Düşünün ve ne kadar dikkatli olursanız olun bu noktada özellikle sizin kontrolünüz dışında gelişen bazı durumlar açığa çıkabilir. İşte tam da bu noktada dikkatli bir şekilde hareket etmek gerektiğini söyleyebiliriz. Bu işlem ile alakalı olarak bilgileri sizlere sunmak amacındayız.

Amniyosentez Nedir?

Amniyosentez, iğne yardımı ile anne rahminin uygun bölgelerine giriş yapılarak bebek sıvısından test amaçlı alınması işlemine verilen isimdir.

Türkiye genelinde özellikle son dönemde sıklık ile uygulanan bir işlemdir. Birçok kadın bu işleme korku ile yaklaşır ancak sakin olmakta fayda var. Sandığınız gibi sıkıntılı durumlarda uygulanan bir test yöntemi de değildir. Kontrol amaçlı olarak da kimi zaman doktorlar bu yöntemi uygulama yoluna gidebilirler. Dolayısı ile bu konu ile alakalı olarak en kesin açıklamaları yine size doktorlar yapacaktır.

Amniyosentez Neden Yapılır?

Bu yöntemin esas amacı, bebeğin akciğer fonksiyonlarını değerlendirmek ve kan uyuşmazlığı varlığında bebekteki sarılık miktarını tespit etmek amacı ile kullanılır.

Tabi ki daha farklı seçeneklerde de kullandığını söyleyelim. Bebeğin kromozom yapıları hakkında da bu alınan sıvı tam bilgi verebilmektedir. Kadın doğum uzmanları için çok çok önemli seçeneklerden birisidir. Dolayısı ile birçok kadından alınan bir tedavi şekli olarak niteleyebiliriz.

Amniyosentez ufak da olsa bir acı verir. Vermez dersek yalan olur. Çünkü iğne ile uygulama yapılacak bölgeye aneztezi uygulanmaz. Ancak birçok kadın, bu ağrı durumunu katlanılabilir düzeyde olarak tanımlıyor. Dolayısı ile korkulacak bir durum kesinlikle yok.

About Çağkan Sezgin

Editörümüz, yıllardan beri kadın ile alakalı tüm platformlarda yazarlık yapmıştır. Jinekolojik hastalıklar, kişisel bakım ve moda konusunda yıllardır yaptığı araştırmalar sayesinde sitemize kazandırılmıştır. Artık www.kadinlaremektir.com sitesinde bilgilerini sizler ile paylaşmaktadır.

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir