Home / ANNE & BEBEK / Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmek

Anne Karnında Bebeğe Müzik Dinletmek

Gebeliğin 5. Ayından itibaren bebeğin duyma yetisi artacaktır. Dışarıdan gelen sesleri duyabilir hale dönüşecektir. Bebeğin karın bölgesinden alabildiği sesler genellikle net değildir. Bebek anne karnındayken dokuların da yardımıyla annesinin sesini çok daha net duyabilir. Bu sayede doğum öncesinde anne sesine aşina hale gelir. Özellikle doğum sonrası annesinin sesini daha rahat tanır.

Bebeğe hamilelik esnasında müzik dinletmenin etkileri hala araştırılmaya devam eden bir konudur. Özellikle normal bireylerde de sakinleştirici olan klasik müzikle, bebek daha dingin bir hale dönüşmektedir. Araştırmalar henüz sonuç vermese de gebelik esnasında bebeğe müzik dinletmenin olumlu sonuçlar doğurduğuna inanılmaktadır. Bebekler anne karnındayken dışarıdan gelen sesleri duyabilirler o sebeple annenin müzik kaynağını karnına tutmasına gerek yoktur.

Hamileyken Bebeğe Müzik Dinletmek

Özellikle müziğin ritimlerini duyan bebek bunları ayırt etmek için çalışır. Bu da zeka gelişimi yönünden etkilidir. Konsantrasyon arttırıcı özelliği de mevcut. Bunun sebebi de müziğe odaklanıp anlamaya çalışmasından dolayıdır. Bebek yaşadığı her şeye tepki verir. Müziği duyması da anne karnında tepki vermesine neden olacaktır. Bu hem tepkisel anlamda hem de reflekslerin gelişmesi anlamında önemlidir.  Araştırmaların bir ilginç tarafı da klasik müziğin bebeğe çalınırken anneyi de rahatlatmasıdır. Anne sakinleşirken bebekte de bir sakinleşme durumu görülür. Özellikle gebelikte dinletilen müzikleri doğum sonrasında da dinleterek bebeğin hafızasının gelişimine doğrudan etkide bulunabilirsiniz.

Henüz araştırmalar sonuçlanmasa da anne hamileyken bebeğe müzik dinletmek yararlı gözükmektedir.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir