Home / Adet Dönemi / Ara Kanamalar Neden Olur

Ara Kanamalar Neden Olur

Ara Kanamalar Neden Olur

Ara kanamalar bazı hanımlarda sık yaşanan durumlarken, bazı hanımlarda nadir meydana gelir ve endişe yaratabilir.

Öncelikle ara kanamanın ne olduğunu bilmek ve patolojik kanamalardan ayırmak gerekir.

Ara kanama ay ortasında olan, birkaç gün sürebilen, yumurtlama kanaması olarak bilinen durumdur. Bunun dışında adet dışı kanamalar farklı sebeplerle meydana gelebilir. Adet düzensizlikleri, basit kistlerin sebep olduğu kanamalar, ilişki sonrası kanamalar, rahim ağzı yaralara bağlı kanamalar, ara kanamalardan ayırt edilmesi gereken durumlardır.

Ay ortasında yumurtlama ile meydana gelen hormonal değişikler, adet süresinden daha kısa, bazen hafif ağrı hissedilen bir veya birkaç günlük kanamalara sebep olabilir. Bu kanamalar patolojik durumlardan ayrıldıktan sonra, ara kanama tanısı alırlar.

Kanamalar fazla sürmüyor ve ağrı şikayeti yoksa çoğu zaman tedaviye gerek kalmaz. Şikayetlerin fazla olduğu ve ara kanamaların sık olduğu hanımlar da adet düzenleyici ilaçlar ile tedavi sağlanmaktadır.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Regl Sürecinde Bilinen Doğru ve Yanlışlar Nelerdir?

Her ay düzenli periyodlarla döllenmiş yumurtanın rahmin iç yüzeyine yapışması neticesinde oluşan tabaka, döllenme bekçiliğini …

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir