Connect with us

Arpacık Nedir ? Nasıl Geçer ?

SAĞLIK

Arpacık Nedir ? Nasıl Geçer ?

Eğer gözlerinizde özellikle göz kapaklarınızda ağrı hissediyorsanız ve gözünüzü kırparken acıma oluyorsa arpacık çıkması çok yakındır.

Arpacık ilk başlarda göz kapağında ağrı ile kendini belli eder ilerleyen günlerde ise gözde yaşarma, iğne batması gibi acı, göz kapakları kenarlarında kızarıklık ile iyice ortaya çıkar.

Arpacığa baktariler sebeptir. Vücüdunuz yorgun düşmüşken daha çok ortaya çıkar. Gençlerde ergenlikteki vücut değişikliklerinde çok görülen bir olaydır.

Arpacığı genelde elimizle mücadele edip patlatmaya çalışır bu çok büyük bir yanlıştır. Eğer elinizle arpacığı patlatırsanız baktarilerin yayılmasına daha çok yardımcı olursunuz.

Gözünüzde arpacık çıkınca birkaç gün gözlerinizi dinlendirmelisiniz. Işığa fazla bakmamalı bilgisayar gibi ekranlardan birkaç gün çok gerekmedikçe uzak durulmalıdır.

Evinizde arpacığı geçirmek için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Bir tencerede bir patetes haşlayıp temiz bir kaba alınız. Patetese sıcak süt ile eziniz. Yumurtanın sarısını bu karışıma ekleyip mama kıvamına gelene kadar ezerek karıştırın. Bu karışımı gözünüzü kapatıp bir bez yardımı ile bastırın. Patates deriye temas etmelidir. Bir günde  birkaç kere bu formülü 10 dakika uygulayın. Patates arpacığın büyümesini ve yayılmasını engelleyecektir.

Arpacık bağışıklık sistemi düşük vücutlarda veya stres altında olan insanlarda daha kolay ortaya çıkmaktadır. Beden sağlığınıza ve gıdanıza önem göstererek arpacıktan kurtulabilirsiniz.

Birkaç günde arpacık geçmiyorsa mutlaka doktora gözükmelisiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı