Connect with us

ASCUS – SMEAR

SAĞLIK

ASCUS – SMEAR

ASCUS – SMEAR

Smear veya pap-smear, jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından kolay bir şekilde alınabilen, rahim ağzı hücrelerini değerlendirdiğimiz bir patolojik tarama yöntemidir.

Hiçbir şikayeti olmayan hanımlarda dahi önerimiz, her yıl jinekolojik muayene olmaları ve smear aldırmalarıdır. Çünkü smear alınarak, rahim ağzı hastalıkları, hücresel bozuklukları ve rahim ağzı kanseri tanıları erkenden konularak, erken tedavileri sağlanabilir. Bu düşünce ile smear almak hanımlar için koruyucu bir sağlık hizmetidir.

Smear sonuçlarının değerlendirilmesi ve yorumlanması önemlidir. Alınan smear sonuçlarına göre takip veya tedavi planları uygulanmaktadır.

ASCUS, smear sonuçlarında sık rastlanan patolojik bir sonuçtur. Önemi belirlenemeyen rahim ağzı hücreleri anlamına gelir. Bazen basit vajinal enfeksiyonlar, rahim ağzı enfeksiyonları, rahim ağzındaki hücreleri tahrip ederek bu sonuca sebep olabilirken, HPV virüsü etkileri, rahim ağzı hastalıkları öncülü lezyonların varlığında da ASCUS sonucu alınabilir.

Smear sonucu ascus gelen hastaların yönetiminde, hiçbir şey yapmadan, 3 aylık smear takibi yapılabilir. Vajinal enfeksiyon var ise tedavisi yapılıp smear tekrarı yapılır. 3 aylık takiplerde ascus sonucu tekrarlıyor ise kolposkopi, biopsi veya leep işlemleri ile rahim ağzından biopsi alınarak, patolojinin ortaya konulması gerekir.

Smear bir tarama testi olduğu için, rahim ağzı hastalıklarının kesin tanısı ancak biopsi alınarak konulabilir.

HPV virüsünün pozitif olduğu, ascus vakalarında bekleme veya takip yapmadan, biopsi, leep işlemleri yapılabilir. Böylece bir hastalık mevcut ise erken tespiti ve tedavisi sağlanmış olur.

Smear sonuçlarında Cin 1-2-3 gibi patolojiler saptandığında ise bekleme veya takip yerine, kolposkopi, biopsi, leep veya konizasyon işlemleri ile kesin tanılar ve tedavi yöntemi planlaları yapılmalıdır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla SAĞLIK

Yukarı