Connect with us

Aşırı Kilo veya Zayıflık Gebeliğe Engel Olabilir

Tüp Bebek

Aşırı Kilo veya Zayıflık Gebeliğe Engel Olabilir

Günümüzün en yaygın problemlerinden biri de zayıflık veya aşırı kilolu olma durumudur. Bu hem sağlığınızı tehdit eder hem de psikolojik olarak sizi yıpratır. Vücudunuzda sahip olduğunuz yağ hücreleri hormon dengesi açısından çok değerlidir. Bu sebeple aşırı zayıf kadınların hamile kalması güçtür. Östrojen yağ hücrelerinde yoğun olarak üretilmektedir. Kadınlık hormonu üretimi için vücudun çok fazla yağ hücresine ihtiyacı vardır. Gebe kalmak için östrojen (kadınlık) hormonunun normal seviyelerde kalması çok önemlidir. Östrojen hormonunun  az ya da fazla olması gebelik açısından sıkıntı yaratır. Özellikle kadınlar arasında yaygınlaşan bilinçsiz diyet gibi unsurlar aşırı zayıflığa neden olabilmektedir. Sağlıksız bir şekilde verilen kilolalardan ötürü kadınlık hormonu da düşüş yaşamaktadır.

Bilinçsiz bir şekilde zayıflamış ve aşırı zayıf konumuna düşmüş kadınlarda, yumurtalığa beyinden gidecek olan sinyal aktarımında büyük bir azalma gözlemlenmiştir. Bu sinyallerin az olmasından ötürü östrojen üretimi azalır, rahim kendini hamileliği hazırlayamaz. Bu da yumurtanın döllense dahi rahime tutunamamasına neden olur. Bu sebeple kilo verme konusunda dikkatli olmalısınız. Doktor kontrolünde ve diyetisyen reçetesiyle kilo vermek hem sağlık hem de gebelik açısından önemlidir. Aşırı zayıf kadınların normal kiloya eriştiklerinde hamile kalmaları daha da kolaylaşacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz yağ hücrelerinin fazla olması yine östrojen dengesini bozmaktadır. Aşırı kilolu kadınlarda fazla yağ hücresi bulunmakta, bu hücrelerden oluşan kadınlık hormonunun fazla olması da yumurtlamayı engelleyip kısırlığa neden olabilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı