Connect with us

Ateş nasıl düşürülür

Ne İyi Gelir ?

Ateş nasıl düşürülür

Normalde vücut ısısı maksimum 38 derecedir. Eğer ateşiniz 38 derece üstüne çıktıysa ve terleme ile birlikte yüz boyun çevresinde kızarma ve yanma hissediyorsanız vücudunuz bir hastalığa karşı direnç göstermeye başlamış demektir. Ateş kendi başına bir hastalık değildir bir hastalığa karşı vücudun mikropların çoğalmasına ve hastalığın ilerlemesine karşı verdiği bir savaş diyebiliriz.

Neler Yapmalıyız ?

Ateş ile birlikte vucüt mikropların yayılmasını önlemek için bedeni istirahate çeker ve kendinizi yorgun hissedersiniz. Vücut mekanizması ayrıca mikropların başka yerlere yayılmaması için iştahı da keser. Bu sayede sindirim sistemini koruma altına almış olur. Hastayken insanların iştahsız kalmalarının sebebi bu sistemdir. Halk arasında genelde hasta olup ateşlenince insanlar sauna ve hamamlara giderler. Bu davranış hastayken vücuda ekstra bir yük bindirir ve sizi daha çok hasta edebilir.

Aynı şekilde ateşin düşmesi için de bilip bilmeden ilaç alınmamalıdır. Ateş seviyesi 40 derecenin üstüne çıkmadıkça dinlenerek ve soğuktan kendimizi koruyarak önlem almalıyız.

Terlemek için soğuk suyla ıslatacağınız bir havluyu vücudunuzda hafifçe gezdirip yorgan altına girmek size iyi bir terleme sağlayacaktır. Bu sayede ateş bir parça düşebilir. Ayrıca ateşliyken çok su tüketmek gerekmektedir. Vücudunuzda iltihabı önlemek ve hemen iyileşmek için  bir bardak suda kekik, papatya ve ıhlamur 3 dakika kaynatıp demlemeye bırakın. Demledikten sonra bu karışımı içmeniz vücudunuza dinçlik verir aynı zamanda ter atmanıza yardımcı olur. Limon ve balda ekleyebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Ne İyi Gelir ?

Yukarı