Home / Ne İyi Gelir ? / Ateş nasıl düşürülür

Ateş nasıl düşürülür

Normalde vücut ısısı maksimum 38 derecedir. Eğer ateşiniz 38 derece üstüne çıktıysa ve terleme ile birlikte yüz boyun çevresinde kızarma ve yanma hissediyorsanız vücudunuz bir hastalığa karşı direnç göstermeye başlamış demektir. Ateş kendi başına bir hastalık değildir bir hastalığa karşı vücudun mikropların çoğalmasına ve hastalığın ilerlemesine karşı verdiği bir savaş diyebiliriz.

Neler Yapmalıyız ?

Ateş ile birlikte vucüt mikropların yayılmasını önlemek için bedeni istirahate çeker ve kendinizi yorgun hissedersiniz. Vücut mekanizması ayrıca mikropların başka yerlere yayılmaması için iştahı da keser. Bu sayede sindirim sistemini koruma altına almış olur. Hastayken insanların iştahsız kalmalarının sebebi bu sistemdir. Halk arasında genelde hasta olup ateşlenince insanlar sauna ve hamamlara giderler. Bu davranış hastayken vücuda ekstra bir yük bindirir ve sizi daha çok hasta edebilir.

Aynı şekilde ateşin düşmesi için de bilip bilmeden ilaç alınmamalıdır. Ateş seviyesi 40 derecenin üstüne çıkmadıkça dinlenerek ve soğuktan kendimizi koruyarak önlem almalıyız.

Terlemek için soğuk suyla ıslatacağınız bir havluyu vücudunuzda hafifçe gezdirip yorgan altına girmek size iyi bir terleme sağlayacaktır. Bu sayede ateş bir parça düşebilir. Ayrıca ateşliyken çok su tüketmek gerekmektedir. Vücudunuzda iltihabı önlemek ve hemen iyileşmek için  bir bardak suda kekik, papatya ve ıhlamur 3 dakika kaynatıp demlemeye bırakın. Demledikten sonra bu karışımı içmeniz vücudunuza dinçlik verir aynı zamanda ter atmanıza yardımcı olur. Limon ve balda ekleyebilirsiniz.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

kaşıntıya ne iyi gelir

Kaşıntıya Ne İyi Gelir, Kaşıntı Nasıl Geçer?

Bilhassa nedeni bilinmeyen ve strese bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntılar için; 1 tatlı kaşığı süpürge …

kansızlığa ne iyi gelir

Kansızlığa Ne İyi Gelir? Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Tıp literatüründe “anemi” adı verilen kansızlık, kanda bulunan kırmızı hücrelerin azalmasıdır. Özellikle hamile kadınlarda ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir