Home / Bebekler / Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır ?

Bebeğe nasıl banyo yaptırılır sorusu günümüz annelerinin sıkça sorduğu sorulardan biridir. Çünkü bebeklerin vücudu çok hassas olduğundan dolayı yanlış bir hareket bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden çoğu zaman bebeğimizin yıkanmasını tecrübelerinden dolayı annelerimize bırakırız. Ama aslında banyonun temel olarak kurallarını bilirseniz o kadar da zor olmadığını anlarsınız. Bebekler banyo yapmayı sever, bunun sebebi de anne karnında içinde bulundukları amniyon sıvısından dolayı alışık oldukları bir ortamdır. Uygun koşulları sağladığınız zaman banyo yapmaktan her bebek hoşlanır. Bebeğinizi banyo yaptırmadan önce uygun banyo malzemelerini ve ortamı hazırlamanız gereklidir. Çünkü sizin kullandığınız ürünler bebeğinize zararlı olabilir bu yüzden bebeklere uygun ürünlerle banyo yaptırmanız gerekir.

Bebeğin Cildine Uygun Banyo Malzemeleri

Bebeğe nasıl banyo yaptırılır sorusunun cevaplarından biri de uygun malzemeler ile yaptırmaktır. Bebeklerin cildi oldukça hassastır. Cildin ince yapısı nedeniyle alerjik reaksiyonlar ve tahriş olayı sıkça görülebilir. Bu yüzden bebekler için özel olarak üretilmiş pH derecesi uygun ve göz yakmayan şampuanlardan kullanmalısınız. Ayrıca kullanacağınız ürünlerde alkol olmamalıdır. Banyo esnasında bebeğinizin cildini temizlerken yumuşak dokulu sünger ya da bezlerden kullanmalısınız veya elinizi de kullanabilirsiniz. İlk zamanlarda bebeğinizi banyo yaptıracağınız suyu önce ısıtıp daha sonra ılıştırılmış halde olması gereklidir. Bebeğinizin zaman içerisinde bağışıklık sistemi güçlendiği zaman normal şebeke suyu ile yıkama yapabilirsiniz.

 

Bebeği Banyo Yaptırmak İçin Neler Gerekli

Bebeğe nasıl banyo yaptırılır sorusunu soran aileler için öncelikle uygun malzemeleri belirtelim. Bunlardan ilki yumuşak bir bebek havlusu, banyo süngeri, banyo filesi, doğal yıkama süngeri, bebek küveti, bebek şampuanı gibi temel malzemeler gereklidir. Bu malzemeleri hazırlayıp suyu da hazırladıktan sonra bebeğinizi banyo yaptırabilirsiniz. Banyo küvetini koyarken bel hizanızda olursa bebeğinize daha hakim olursunuz çünkü fazlaca hareketli olacaktır. Aynı zamanda oda ısısını da ayarlayın ki banyodan çıkınca bebeğiniz üşütmesin. Bebeğin aç veya uykusuz olduğu zamanlarda banyoya sokmayın. Bebeğinizi önce ılıştırdığınız su ile güzelce ıslayın daha sonra şampuan ile temizliğine başlayın. Banyodan sonra da bebeğinizin kulak içine kadar her yerini iyice kuruladığınızdan emin olun. Çünkü nemli kaldığı zaman bebeklerde mantar oluşma riskini arttırabilir. Bebeğinizi banyo yaptırdıktan sonra bebek yağı ile cildini nemlendirebilirsiniz.

 

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

bebek alt temizliği

Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yetersiz ve yanlış yapılan alt temizliği; bebeklerde uykusuzluk, beslenme sorunları, idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok …

bebek masajı teknikleri

Bebek Masajı Teknikleri, Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Bebek masajı; uygun teknikler ile ve doğru olarak yapıldığında, bebeğinizin büyümesine ve mental gelişimine katkı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir