Connect with us

Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman Belli Olur ?

ANNE & BEBEK

Bebeğin Cinsiyeti Ne zaman Belli Olur ?

Ana rahmine bebek düşmeden önce cinsiyeti zaten bellidir. Cinsiyetin öğrenilmesi için bebeğin genital organının gelişmesi beklenir. Ortalama 9. Haftada bu organ gelişimiyle birlikte bebeğin cinsiyeti ultrason yoluyla öğrenilir. 9. Haftaya gelen bebeklerde artık cinsiyet ayrımı başlar. Erkek bebeklerde yapı penise dönerken, kız çocuklarında ise dudaklar belirginleşir. Cinsiyet ortalama 15. Haftada süresince tamamlanır. Cinsiyet öğreniminde erkekler kızlara göre kendini daha geç belli etmektedir.

Amniyosentez işlemi kromozal bozuklukları anlama adına yapılır. Özellikle amniyosentez işlemiyle down sendromu gibi durumlar saptanır. Amniyosentez işlemi düşüğe sebep olabileceği için cinsiyet için genellikle bakılmaz. Zaten Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre amniyosentez işlemi sonucunda cinsiyet öğrenimi yasaklanmıştır. Bunun sebebini de dönemin sağlık bakanı çocuğun cinsiyetinden önce sağlığı önemlidir diyerek açıklamıştır.

Tıp bilimi ilerledikçe anne kanından da bebeğin cinsiyeti öğrenilebilmektedir. 10. Hafta itibariyle anne kanıyla bebek cinsiyeti öğrenmesi mümkündür.

Bebeğin Cinsiyeti Önceden Belirlenebilir Mi?

Zorunlu durumlarda belirlenebilir. Bunun ana sebebi de bazı hastalıkların cinsiyet kromozomu ile kalıtsal olarak taşınmasıdır. Kas hastalığı gibi durumlarda bebeğin kız olması, taşıyıcı olması anlamına geleceği için çift daha önce erkek bebeğe sahip olduysa yeni bebeğinin cinsiyetini belirleyebilir. Tabii ki bebeğin cinsiyetinin belirlenebilmesi için sadece tüp bebek yöntemi geçerlidir. Oluşan embriyolar incelenerek kız bebekler anne rahmine koyulur. Bebeğin cinsiyetinin önceden keyfi olarak belirlenebilir olması Türkiye’de yasaklanmıştır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı