Connect with us

Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

bebek alt temizliği

ANNE & BEBEK

Bebek Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Yetersiz ve yanlış yapılan alt temizliği; bebeklerde uykusuzluk, beslenme sorunları, idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok soruna yol açabilmektedir. Bu nedenle bebek alt temizliği, özellikle hijyen açısından çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bebeğinizin altını temizlerken, bu işlemi yalnızca bebeğin dışkısını ve idrarını uzaklaştırmak şeklinde düşünmemeniz gerekir. Bebek alt temizliği pamuğu, bebek alt temizliği mendili ve suyu da doğru seçilmelidir. Bu sayede onun mutlu ve sağlıklı bir gelişim göstermesini sağlayabilirsiniz.

Kız Bebeklerde Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Kız bebeklerinde cinsel organ temizliği, vücudun diğer bölgelerinin temizliği gibi olamaz. Bu konuda en önemli husus, temizlik işleminin daima yukarıdan aşağıya doğru yapılmasıdır. Ayrıca her defasında tek harekette ve temiz bir bezle silinmesi gerekmektedir. Bebek yalnızca idrarını yapmışsa, daha önce ılıttığınız ıslak bir bezle ve ilk olarak temiz olan bölgeleri silin. Ardından yeni bir bezle cinsel organın üstünü bastırmadan ve yumuşak hareketlerle temizleyin. Bu işlemi yaparken iç kısmı silmeye uğraşmayın. Zira vajina iç temizliği, herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın doğal yollarla yapılır.

Bebeğiniz dışkısını yapmışsa, yine aynı uygulamayı tekrarlamanız gerekir ve her silişte yukarıdan aşağıya doğru temizlik yapılır. Kız bebeklerde alt temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, erkek bebeklere nazaran idrar yolu enfeksiyonlarına daha kolay yakalandıklarıdır. Zira kız bebeklerde idrar çıkışı açıktır ve anüs ile arasında kalan mesafe daha kısadır. Bebek alt temizliği bezi sıklıkla değiştirilmeli, bu sayede dışkının bez bölgesine yayılması önlenmelidir.

Erkek Bebeklerde Alt Temizliği Nasıl Yapılır?

Erkek bebeğiniz idrarını yapmışsa, alt temizliğine kasıklardan başlamanız gerekir. Daha sonra bacak aralarına geçebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken detay, penis bölgesini fazla çekmeden ve kökünden ucuna doğru silmenizdir.

Bebeğiniz dışkısını yapmışsa, yine aynı uygulamayı tekrarlamalısınız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken husus, penis ucunun temizliği olacaktır. Deri kıvrımlarını ve penis ucunu tek seferlik ve yumuşak hareketlerle silmeniz gerekir. Yine aynı şekilde testisleri de yumuşak hareketlerle temizlemeli ve kıvrımlarının nemli kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Bebek Alt Temizliğinin Püf Noktaları

  • İlk etapta en ideal bebek alt temizleme mendili, bezi veya suyunun kullanılması gerekmektedir.
  • Kullanacağınız bez, bebeğinizin cildini tahriş etmeyecek bir özellikte olmalıdır. Ayrıca parfüm ve katkı maddesi gibi kimyalar içermemelidir. Su ve saf pamuk içeren bebek alt temizleme bezleri en uygun olanlarıdır.
  • Erkek ve kız bebeklerin idrar yapış şekilleri farklıdır. Bundan dolayı bölgelerde ıslaklık farkı da oluşur. Bebek bezinin ıslaklığını kontrol ederken, yalnızca bir noktasına bakılarak karar verilmemelidir.
  • Alt temizleme işlemine daima en temiz bölgelerden başlanmalıdır.
  • Temizleme sırası; kasık, bacak arası ve anüs bölgesi şeklinde olmalıdır.
  • Erkek bebeklerde alt temizliği yapılırken, penisin kökten uca doğru temizlenmesi gerekir.
  • Kız bebeklerin alt temizliği yapılırken, daima yukarıdan aşağıya doğru temizlenmelidir. Ayrıca cinsel organ, her defasında temiz bir bezle ve tek hareketle silinmelidir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı