Connect with us

Bebeklerde Ateş Düşürme

Bebekler

Bebeklerde Ateş Düşürme

Gecenin bir yarısında ağlayan bir bebeğe uyanmak korku verici olabilir; ancak dokunulacak kadar kızdıklarını veya sıcak olduklarını anlayın. Termometre şüphelerinizi doğruluyor: Bebeğiniz kesinlikle bir ateş geçiriyor. Ama ne yapmalısın?

Ateşli bebeğinizi nasıl rahatlatacağınızı öğrenmek ve ne zaman tıbbi bakım çağrılacağınızı öğrenmek önemlidir.

Hasta bir bebek bakımı

Rektum sıcaklığı 38 °  ‘nin üstünde bir ateş olarak düşünülür. 38.3 ° C ‘nin üstünde bir ateş kesinlikle görülüyor. Çoğu vakada, ateş, bebeğinizin vücudunun bir enfeksiyonla savaştığının işaretidir.

Bir ateş, işgal altındaki bakterilere karşı korunmak için bazı bedensel savunmaları uyarabilir. Bu, enfeksiyonla mücadelede olumlu bir adım olsa da, ateş de bebeğinizi rahatsız edebilir. Bebeğinizin daha fazla sıvıya ihtiyacı olacaktır. Daha hızlı nefes aldıklarını fark edebilirsiniz.

Ateş genellikle aşağıdaki hastalıklarla ilişkilendirilir:

 • krup hastalığı
 • zatürree
 • kulak enfeksiyonları
 • grip
 • soğuk algınlığı
 • boğaz ağrısı
 • kan, bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonları
 • menenjit
 • Bir dizi viral hastalıklar

Bebeğiniz 6 aydan büyükse ve 38 ° C’ın altında bir sıcaklığa sahipse, ateş için tedavi edilmeleri gerekmeyebilir. Bebeğiniz rahatsız görünmüyorsa ve uyuyamıyorsa, yemek yiyemez veya normal bir şekilde oynamıyorsa, ateşin kendiliğinden kaybolup giderilemeyeceğini beklemek büyük olasılıkla iyidir.

Ateşli bebeğimi nasıl rahat bırakabilirim?

Bir doz asetaminofen veya ibuprofen uygulaması hakkında çocuk doktorunuzla konuşın. Bunlar genellikle ateşi azaltır. Eczacınız veya doktorunuz bebeğiniz için doğru dozaj bilgisini verebilir. Bebeğinize aspirin vermeyin.

Bebeğinizin aşırı giyilmediğinden emin olun ve düzenli olarak sıvılar önerin. Dehidrasyon ateşli bir bebek için endişe kaynağı olabilir. Bebeğinize serin bir sünger banyosu veya ılık hamam, soğutma fanı, ekstra giysiler çıkarın ve ekstra akışkanlar sunarak rahatlayın.

Bunları denedikten sonra bebeğinizin sıcaklığını tekrar kontrol edin. Uzaklaşıp gidip gitmediğini görmek için sıcaklığı kontrol etmeye devam edin.

Ateşler dehidrasyona neden olabilir ve çocuklar hızlı bir şekilde kurutulur.

Dehidrasyon belirtileri şunları içerebilir:

 • gözyaşları olmadan ağlarken
 • kuru ağız
 • az ıslak bezler

Bebeğiniz emziriyorsa, dehidratasyonu önlemek için daha sık hemşirelik yapmayı deneyin.

Tek dokunuşla sıcaklık farkı hissetmek mümkün olabilse de, ateş teşhis etmek için doğru bir yöntem değildir. Bebeğinizin ateşi olduğundan şüphelendiğinizde bebeğinizin ısısını bir termometre ile alın.

Çocuğunuzun odasını rahatça serin tutmaya çalışın. Oda aşırı derecede sıcak veya tıkalıysa havayı dolaştırmak için bir fan kullanın.

Çocuğunuz ateş varsa ne zaman doktor çağırmalısınız?

Bebeğinizde aşağıdaki semptomların eşlik ettiği bir ateş varsa hemen çocuk doktorunuzu arayın:

 • kusma
 • ishal
 • açıklanamayan bir döküntü
 • nöbet
 • çok hasta, alışılmadık derecede uykulu veya çok telaşlı davranmak

Ya yenidoğanın ateşi varsa?

Bebeğiniz 2 aydan küçükse ve rektal sıcaklık 38 ° C veya daha yüksekse, doktorunuzu arayın.

Yenidoğan bebekleri hasta olduklarında vücut ısısını ayarlamakta güçlük çekebilirler. Bu sıcak yerine soğuk hale gelebilecekleri anlamına gelir. Yeni doğan bebeğinizin sıcaklığı 36 ° C ‘dan düşükse doktor çağırın.

Bebeklerdeki nöbetler ve ateş

Bazen 6 aydan büyük bebekler ateşin tetiklediği nöbetlere neden olabilirler. Onlara febril nöbetler denir ve genellikle ailede koşarlar. Birçok durumda, ateşli bir nöbet, hastalığın ilk birkaç saatinde gerçekleşir.

Bunlar sadece saniyeler sürebilir ve genellikle bir dakikadan az sürer.

Bebeğin, gevşek ve tepkisiz hale gelmeden önce sertleşmesi, kasıp kavuşması ve rulo yapması mümkündür. Normalden daha koyu renkte görünen cildine sahip olabilirler. Ebeveynler için korkunç bir deneyim olabilir, ancak ateşli nöbetler hemen hemen hiçbir zaman uzun süreli hasar oluşturmaz. Yine de, bu konvülsiyonları bebeğinizin doktoruna bildirmeniz önemlidir.

Bebeğinizin solunumunda sorun yaşanıyorsa, derhal 911’i arayın veya yerel acil servislerinizi arayın. Ayrıca, nöbet beş dakikadan fazla sürerse hemen derhal arayın.

Bebeğim ateş ya da kızgınlık geçiriyor mu?

Nadiren de olsa, bir ateş, ısıya bağlı hastalık veya sıcak çarpması ile karıştırılabilir. Bebeğiniz çok sıcak bir yerde ya da sıcak ve nemli havalarda aşırı derecede püskürüyorsa, ısınmaya maruz kalabilir. Enfeksiyon veya bir iç koşuldan kaynaklanmaz.

Bunun yerine, çevreleyen ısının sonucu. Bebeğinizin sıcaklığı 105 ° F’ın (40.5 ° C) üzerindeki tehlikeli derecede yükselebilir ve bu hızla tekrar aşağı indirilmelidir.

Bebeğinizin soğutulması için yöntemler şunları içerir:

 • onları serin sularla süngerle
 • onları havalandırmak
 • onları daha serin bir yere götürmek

Isı çarpması acil olarak düşünülmelidir, bu nedenle bebeğinizi soğuttuktan hemen sonra bir doktora görünmelidirler.

Sonraki adımlar

Ateş korkutucu olabilir, ancak bunun genellikle bir sorun olmadığını unutmamak önemlidir. Bebeğinize göz kulak olun ve ateşten değil, onlara karşı tedavi etmeyi unutmayın. Eğer rahatsız görünüyorsa, rahatınız için elinden gelen şeyi yapın. Bebeğinizin sıcaklığı veya davranışı hakkında emin değilseniz, rehberlik için doktorla konuşmaktan çekinmeyin.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı