Connect with us

Bebeklerde Rota Virüs Aşısı

Bebekler

Bebeklerde Rota Virüs Aşısı

Bebeklerde Rota Virüs Aşısı

Rota virüsü bebeklerde 6 ay ve 24 ay arasında görülen bağırsak ve mide yollarında iltihaba sebep olan bir virüstür. Özellikle yemek ve su yoluyla bulaşmaktadır. Tuvalet sonrasında el yıkamama, yiyeceklerin iyi temizlenmemesi, kontamine gıdalar rota virüsünün bulaşması için yeterli sebeplerdir. Çalışan ebeveynlerin başvurduğu kreşlerde temizlik ve hijyen konusunda eksiklikler olması sonucunda da rota virüsü bebeğinize bulaşabilir. Rota güçlü bir virüstür, aile bireylerine bulaşabileceği gibi çocukların oyuncak ve eşyalarında uzun süre yaşayabilirler. Bu nedenlerden ötürü rota virüs aşısı yapılarak bebeğinizin rota virüsüne karşı daha dirençli olmasını sağlayabilirsiniz.

Rota virüsü ülkelerin gelişmişlik seviyesi pek ayırt edilemez. Yani kaliteli gıdalar, temizlik önlemleri vb. bu virüsün yayılmasına engel olamayabilmektedir. Bunun için en garanti yol rota virüs aşısıdır. Doktorunuzla görüşerek yaptırtabileceğiniz bu aşıyı ciddiye alıp, bebeğinizin mide ve bağırsak enfeksiyonu kapmasının önüne geçebilirsiniz.

Rota Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Oral yoldan vücuda giriş yapan virüsün 48 saat kuluçkada kaldığı gözlemlenmiştir. Özellik kış mevsiminde ve soğuk havalarda görülen bu virüs, 48 saatin sonunda belirtilerini göstermeye başlar. Şiddetli ishal, ateş, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini hissettiren virüs, bazen sadece ishal olarak ortaya çıkabilmektedir. Diş çıkarma dönemi veya süt dönemindeki bebeklerde görülmesi çok şiddetli bir hastalık süreci yaşatabilmektedir. Virüs bebeğinizde çok fazla sıvı kaybına neden olacaktır. İlerlemesi durumunda hastaneye yatış süreci kaçınılmazdır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı