Connect with us

Bebekte Kulak Enfeksiyon Tedavisi

Bebekler

Bebekte Kulak Enfeksiyon Tedavisi

Bebeğiniz telaşlıdır, her zamankinden daha fazla ağlar ve kulaklarını çeker, kulak enfeksiyonu görürler. Sağırlık ve Diğer İletişim Bozuklukları Ulusal Enstitüsüne göre, altı çocuğun beşi 3. yaş gününden önce bir kulak enfeksiyonuna sahip olacak .

Kulak enfeksiyonu veya orta kulak iltihabı , orta kulakta bir acı iltihabıdır. Çoğu orta kulak enfeksiyonu , kulaklar, burun ve boğazı birbirine bağlayan Östaki tüpü ile kulak tamburu arasında oluşur .

Kulak enfeksiyonları genellikle soğuktan izler. Genellikle bakteri veya virüsler neden olur. Enfeksiyon iltihaplanmaya ve östaki borusunun şişmesine neden olur. Tüp daralıyor ve kulak zarının arkasında basınç ve ağrı yaratarak sıvı oluyor. Çocukların östaki tüpleri yetişkinlerden daha kısa ve dardur. Ayrıca, tüpleri daha yatay, bu yüzden tıkanmaları daha kolalı.

Çocuk Ulusal Sağlık Sistemi’ne göre, kulak enfeksiyonu olan çocukların yaklaşık yüzde 5 ila 10’unda rüptüre bir kulak zarında karşılaşılmaktadır . Kulak zarları genellikle bir ila iki hafta içinde iyileşir ve nadiren çocuğun işitme kalıcı hasarına neden olur.

BELIRTILER
Kulak enfeksiyonunun belirtileri

Kulaklar ağrılı olabilir ve bebeğiniz acı çeken şeyleri söyleyemez. Fakat birkaç yaygın işaret vardır:

  • sinirlilik
  • kulağa tutuşmak veya vurmak (bebeğinizin başka herhangi bir belirtisi yoksa bu güvenilmez bir işaret olduğunu unutmayın)
  • iştah kaybı
  • uyku problemi
  • ateş
  • kulaktan sızan sıvı

Kulak enfeksiyonları baş dönmesine neden olabilir. Bebeğiniz titrek sahneye ulaştıysa, düşmelerden korumak için özen gösterin.

ANTIBIYOTIKLER
Antibiyotikler

Kulak enfeksiyonlarında yıllarca antibiyotikler reçete edildi. Artık antibiyotiklerin çoğu zaman en iyi seçenek olmadığını biliyoruz. American Medical Association’ın Dergisinde yayınlanan bir araştırma incelemesi , ortalama olarak risk altındaki kulak enfeksiyonu olan çocukların yüzde 80’inin antibiyotik kullanmadan üç gün içinde düzeldiğini belirtti. Kulak enfeksiyonunu tedavi etmek için antibiyotik kullanmak, kulak enfeksiyonlarından sorumlu bakterilerin antibiyotiklere direnci olmasına neden olabilir. Bu gelecekteki enfeksiyonların tedavisini zorlaştırıyor.

Göre Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) , antibiyotikler ishal ve onları almak çocukların yaklaşık yüzde 15 içinde kusmaya sebep. AAP ayrıca, antibiyotiklerin reçetelenen çocukların yüzde 5’ine kadarının ciddi ve yaşamı tehdit edebilecek bir alerjik reaksiyona sahip olduğunu belirtti.

Çoğu durumda, AAP ve Amerikan Aile Hekimleri Akademisi, 48 ila 72 saat antibiyotik başlama konusunda ısrar etmeyi önerir çünkü bir enfeksiyon kendiliğinden temizlenebilir.

Bununla birlikte, antibiyotikler en iyi etki yoludur. Genel olarak, AAP, kulak enfeksiyonlarına yönelik antibiyotik reçete etmeyi önerir:

  • 6 ay ve daha küçük yaştaki çocuklar
  • Ağır semptomları olan 6 ay-12 yaş arasındaki çocuklar
EVDE YAPILAN ILAÇLAR
Ne yapabilirsin

Kulak enfeksiyonları ağrıya neden olabilir ancak acıyı hafifletmeye yardımcı olması için önlemler almanız gerekir. İşte altı tane evde ilaçlar.

Sıcak kompres

Çocuğunuzun kulağını yaklaşık 10-15 dakika boyunca sıcak, nemli bir sıkıştırmayla yerleştirmeyi deneyin. Bu, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

asetaminofen

Bebeğiniz 6 aydan büyükse, asetaminofen (Tylenol) ağrı ve ateşten kurtarmaya yardımcı olabilir. İlacınızı doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde kullanın ve ağrı kesici şişesindeki talimatları kullanın. En iyi sonuç için çocuğunuza yatmadan önce bir doz verin.

Sıcak Yağ

Çocuğunuzun kulağından sıvı akışı yoksa ve rüptüre olmuş bir kulak zarından şüphelenilmezse, etkilenen kulağa oda sıcaklığında birkaç damla veya az ısınmış zeytinyağı veya susam yağı yerleştirin.

Sulu kal

Çocuğunuza sıvı sık sık teklif edin. Yutma, östraki tüpün açılmasına yardımcı olabilir, böylece sıkışan sıvı boşalabilir.

Bebeğinizin başını kaldırın

Bebeğinizin sinüs drenajını iyileştirmek için bebek karyolasını hafifçe kaldırın. Bebeğinizin kafasının altına yastık yerleştirmeyin. Bunun yerine yatağın altına bir veya iki yastık yerleştirin.

Homeopatik dolandırıcılık

Sarımsak, mullein, lavanta, calendula ve St. John’s wort gibi zeytinyağlı özleri içeren homeopatik damlalar iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

ÖNLEME
Kulak enfeksiyonlarının önlenmesi

Pek çok kulak enfeksiyonu engellenemese de, bebeğinizin riskini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Emzirme

Emzirin mümkünse altı ila 12 ay süreyle Bebeğinizi. Sütünüzdeki antikorlar, bebeğinizi kulak enfeksiyonlarından ve bir dizi diğer tıbbi durumdan koruyabilir.

İkinci el dumanlardan kaçının

Bebeğinizi ikinci el dumanlara maruz kalmamak için koruyun; bu da kulak enfeksiyonlarını daha ciddi ve daha sık yapabilir.

Uygun şişe konumu

Bebeğinize şişeyi beslerseniz, bebeği yarı dik bir konumda tutun böylece formül östaki tüplerine geri akmaz. Aynı nedenden ötürü şişeyi desteklemekten kaçının.

Sağlıklı çevre

Mümkünse, bebeğinizi soğuk ve gribi geçiren durumlara maruz bırakmayın. Siz veya ailenizdeki birisi hasta olursa, mikropları bebeğinizden uzak tutmak için ellerinizi sık sık yıkayın.

Aşılama

Çocuğunuzun grip aşısı (6 ay ve daha büyük) ve pnömokok aşıları da dahil olmak üzere çocuğunuzun aşılarının güncel olduğundan emin olun.

DOKTOR
Doktor çağırırken ne zaman

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Bebeğiniz aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahip ise, bir doktor önerir:

  • Bebeğiniz 3 aydan az ise ateşi 100.4 ° F’dan (38 ° C) yüksek, bebeğiniz daha yaşlıysa 102.2 ° F’dan (39 ° C) yüksek ateş
  • Kulaklardan kan veya sızma

Ayrıca, bebeğiniz bir kulak enfeksiyonu teşhisi konduysa ve belirtiler 3-4 gün sonra düzelmezse, doktora gitmeniz gerekir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı