Connect with us

Boş Gebelik Nedir

Gebelik

Boş Gebelik Nedir

Su hamileliği olarak da isimlendirilen boş gebelik, zar ve plesantadan oluşmaktadır. Anembriyonik adı verilen bu tıbbi rahatsızlıkta zar ve plesantayla birlikte hamilelik kesesinde büyüme görülür ama içeride bir bebek olmaz.

Boş Gebelik Teşhisi Nasıl Koyulmaktadır?

Ultrason yöntemiyle hamilelik kesesi incelenmektedir. Embriyo oluşmaması ve kalp atışının olmaması sonucunda su hamileliği (boş gebelik) ya da tıbbi adıyla anembriyonik teşhisi koyulur. Hamileliğin ilk aylarında ortaya çıkan düşüklerin ana sebeplerinden biri de boş gebeliktir. Anembriyonik konusunda anne adayı herhangi bir şikayette bulunmaz. Rutin ultrason kontrollerinde ortaya çıkar.

Peki Boş Gebelik Neden Olur?

Hücre bölünmesindeki problemler, kromozomal anomaliler sonucunda ortaya çıkabildiği gibi sperm hücresi veya yumurtanın da sağlam olmaması sebebiyle olabilmektedir. Normal gebelikteki süreç boş gebelikte de işler. Sperm hücresi yumurtayla buluşur ve birleşir. Kromozomal anomaliler sebebiyle sadece embriyo oluşumu gerçekleşmez. Anne ve babanın yaşlarının yüksek olması sonucunda da boş gebelik ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik kesesi de oluşarak, kişinin hamile olduğu sanılır. Bunlar dışında boş gebeliğe neden olabilecek bir şey yoktur. Annenin yaşadığı önceki ameliyatlar, kullanılan ilaçlar veya adet düzensizliği gibi nedenler boş gebeliğe neden olmaz.

Boş Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Normal gebelikte görülen mide bulantısı, kusma gibi belirtiler annede yine görülebilir. Boş gebeliğin anlaşılması için net bir şikayet yoktur. Bazı kadınlarda vajinal kanama görülebilir. Boş gebeliğin belli olması için tek yol ultrasondur.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı