Connect with us

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saç Bakımı

Boyalı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlarınızı boyamak görünüşünüze yapılan bir yatırımdır ve hepimiz saçlarımızı boyadıktan sonra ilk günkü kadar harika kalmalarını isteriz. Bu yazımızda sizlere boyanmış saçlarınızın boyasının nasıl daha uzun süre kalacağını ve neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Yıkama sıklığınızı iyi ayarlayın

Saçlarınızı boyadıktan sonra renginin solmaması için haftada sadece 2 veya 3 kez şampuanlayın. Şampuan kullanmadığınız günlerde saç kremi kullanabilirsiniz.

Bu iş için doğru şampuanı seçin

Saçlarınızı yıkarken doğru şampuanı mı kullanıyorsunuz? Eğer tüm şampuanların aynı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Boyanmış saçlar için olan, sülfat içermeyen, renk koruyucu bir şampuan ve saç kremi seçin. Renk koruyucu şampuanlar saçınızın ilk boyandığı günkü gibi canlı görünmesine yardımcı olur.

Su faydalı olduğu kadar zararlıdır da

Sıcak suyun saç renginizi daha çabuk solduracağını biliyor muydunuz? Yani saçlarınızı daha iyi bir performans için ılık suda yıkayın. Eğer yüzmeye gidiyorsanız klorun saç renginiz için çok zararlı olduğunu unutmayın. Klor saçınızın rengini değiştirebilir hatta zaten boyama işleminden zarar görmüş saçlarınıza daha çok hasar verebilir. Havuza gitmeden önce saçlarınızı ıslatıp saç kremi kullanın ve ardından suya girmeden önce bonenizi sıkı bir şekilde takın.

Saçlarınızı derinlemesine nemlendirin

Boyanmış saçlar oldukça neme ihtiyaç duyar. Derinlemesine yaptığınız bir nemlendirme işlemi saçlarınızın canlı kalmasına yardımcı olur. Evde eşit miktarda avokado, badem yağı ve e vitamini yağını karıştırın ve nemli saçlarınıza uygulayın. Bu karışımı saçlarınıza 10 dakika uyguladıktan sonra saçlarınızı durulayın. Eğer evde kendiniz yapmak istemiyorsanız piyasadaki derinlemesine bakım maskelerinden(deep conditioner) alabilirsiniz.

Güneş ışığından uzak durun

Güzel bir günde dışarıya çıkmak güzel olabilir ama saçlarınız aynı fikirde değil. Güçlü güneş ışınları saç renginizin soluk ve cansız görünmesine neden olur. Güneşin zararlı ışıklarından koruyacak yağlı saç spreylerinden kullanabilirsiniz. Ama en iyisi güneşe çıktığınız sürece bir şapka takmak.

Beyaz saç uzman işidir

Saçlarınızı uzun yıllardır kendiniz boyuyor olsanız bile saçlarınız beyazlamaya başladıysa ve artık boyamalarınızdan beklediğiniz sonucu alamıyorsanız bir uzmana görünmenin vakti gelmiş olabilir. Beyaz saç tel tel olmaya meyillidir ve rengi eşit bir şekilde dağıtmak zorlaşır.

Dip boyanız geldiğinde saklayın

Saçlarınız uzamaya başladığında birkaç stil numarasıyla dipteki farklı renkleri saklayın. Nemli saçlarınıza avuç içi büyüklüğünde saç kremini uygulayın, sonra saçınızın tamamına saç spreyi sıkın. Ardından büyük yuvarlak bir fırça yardımıyla saçlarınızın dibini kurutun. Saçlarınızı kök çizgisinden kaldırmak için fırçayı dik tutun.

Saçlarınıza özen gösterin

Boyanmış saçlar doğal nemlendiricilerinden arındırıldığı için daha hassas ve zayıftırlar. Bu süreçte saçınızı her türlü kimyasal ve zarar verici işlemden uzak tutmanız en iyisi olacaktır. Yeniden boya yapmak gibi işlemlerin bile arasındaki zaman aralığını mümkün olduğu kadar geniş tutup saçlarınızın iyileşmeleri için vakit tanımalısınız. Fazla kimyasal işlemden geçen saçlarda kırıklar hatta saç dökülmesi görülebilir.

[os-widget path=”/profyel/sa%C3%A7-bak%C4%B1m-testi” comments=”false”]

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Saç Bakımı

Yukarı