Connect with us

Çam Terebentin Yağı Neye Yarar, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

çam terebentin yağı neye yarar

Saç Bakımı

Çam Terebentin Yağı Neye Yarar, Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çam terebentin yağı; saç dökülmesini önleyen, saçları uzatan ve şampuanla birlikte kullanıldığında etkisini daha fazla gösteren bir yağdır. Ayrıca; romatizma ağrılarını kesmesi, basur tedavisini hızlandırması ve balgam söktürücü gibi özellikleri de vardır. Çam terebentin yağı neye yarar, faydaları ve yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını sizler için paylaştık…

Çam Terebentin Yağı Neye Yarar, Faydaları Nelerdir?

Çam terebentin yağının bilinen faydaları şunlardır;

 • Romatizma, kas ve eklem ağrılarını keser.
 • Banyo suyuna katılıp duş alındığında, vücudu rahatlatıcı bir etkisi vardır.
 • Çam terebentin yağı, idrar yolu sorunlarına iyi gelir ve vücutta bulunan fazla ürenin atılmasını sağlar.
 • Akciğer rahatsızlıklarının yol açtığı göğüs ağrılarını hafifletmek için, kaynar suya birkaç damla çam terebentin yağı ekleyebilir ve buharını soluyabilirsiniz.
 • Metabolizmayı hızlandıran bu yağ, bağırsaklar için faydalıdır.
 • Vücuda enerji vererek stres ve yorgunluğu önler.
 • Emzirme dönemindeki kadınlar için süt arttırıcı bir özelliği bulunmaktadır.
 • Konsantrasyon eksikliği yaşayanlar için faydalı bir yağdır.

Çam Terebentin Yağı, Şampuan ve Badem Yağının Birlikte Kullanımı

Piyasadaki şampuanlar, farklı kimyasal maddeler içermekte ve uzun vadede saçlarınızın zarar görmesine yol açabilmektedir. Şampuanların olumsuz etkilerini en aza indirmek için çam terebentin yağı kullanılabilir. Böylece saçlarınız hem onarılır, hem de bakımı yapılmış olur. Bunların yanı sıra, parlak bir görünüm de kazandırır. Çam terebentin yağını gözünüzle temas ettirmemelisiniz. Aksi takdirde kızarıklık ve yanma gibi etkiler yaratabilir. Bu nedenle şampuanla karıştırdıktan sonra saçlarınızı yıkarken tedbirli olmanız gerekir.

Şampuan ve çam terebentin yağının kullanımı şu şekilde olmalıdır; 20 damla çam terebentin yağını şampuan içerisine dökün ve iyice çalkalayın. Böylece yağı seyreltmiş ve saç yıkamaya hazır hale getirmiş olacaksınız. Saçlarınızı her yıkadığınızda, yağı şampuana katmak gibi bir işlem yapmanıza da gerek kalmıyor.

Badem yağı ve çam terebentin yağının kullanımı içinse, her ikisinin de aynı oranda kullanılması önerilmektedir. Yağları bir kap içerisine boşaltın ve iyice karıştırdıktan sonra masaj yapar gibi saçlarınıza uygulayın. Ardından saçlarınızı ılık bir havluyla sararak 2 saat kadar bekleyin ve süre sonunda ılık suyla durulayın.

Çam Terebentin Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

 • Bu yağı mutlaka seyrelterek kullanmanız tavsiye edilir. Aksi halde bazı yan etkilere yol açabilir (Özellikle hassas ciltler için).
 • Çam terebentin yağı; böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, çocuklarda ve yaşlılarda kullanılmamalıdır.
 • Bazı kişilerde hipertansiyona yol açabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
 • Kızarıklık ve tahriş gibi yan etkileri olabilir (Özellikle hassas cildi olan bireylerde).

Çam terebentin yağını kullanmadan evvel doktora başvurmanızı ve onay almanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda cildin herhangi bir bölgesine sürerek, alerjik bir reaksiyon yaratıp yaratmadığını kontrol edin. Şayet herhangi bir olumsuz etki görülmez ise, yağın kullanımı için 2 gün geçmesini bekleyin.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Saç Bakımı

Yukarı