Home / Kürler & Çaylar / Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çay, günün her saatinde tüketilebilecek, tatmin edici içeceklerden biridir. Bilhassa sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan çay, yüksek miktarda kafein içermektedir. Bunun yanı sıra, antioksidan potansiyeli olan flavonoidler de içerir. Peki, çayın faydaları ve zararları nelerdir?

Çayın Faydaları Nelerdir?

Çayın faydası var mı şeklinde bir soru soruyorsanız, bu konuda farklı teorilerin olduğunu belirtmek isteriz. Uzmanların bir kısmı, çayın aşağıda sıraladığımız faydaları olduğunu iddia etmektedir;

  • Kalp Krizini Önler: Hollanda’da yapılan bir araştırma neticesinde, çayın içerdiği antioksidan maddelerin kötü kolesterol ve kalp krizi riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.
  • Beyin Tümörü Riskini Azaltır: Yine yapılan bir araştırma sonucunda, 100 ml çay tüketen bir kişinin beyin tümörü riskini %34 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.
  • Sindirime Yardımcı Olur: Çay, sindirim sistemini daha fazla çalıştırır ve kötü yağların %30 kadarını dışarıya atar.
  • Kanserle Mücadele Eder: Çayın içerdiği polyphenoller adlı madde, kanserli hücrelerin gelişimini önler.
  • Ağrı Kesici: Yapılan bir araştırma, düzenli olarak çay tüketen kişilerin bağışıklık sistemlerinin, normal bir insandan 5 kat daha çok kuvvetli olduğunu ortaya çıkarmıştır.
  • Uyku Sorununu Önler: Çayın içerdiği triptopan amino asit, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir ve uykuyu düzene sokar.

Çayın Zararları Nelerdir?

Çayın faydası olduğu kadar, zararları da olabilmektedir. Bilhassa aşırı fazla tüketilen çay; sinir bozuklukları, mide bulantısı, çarpıntı, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açabilir. Yüksek ısıya maruz kalan çay, sağlık açısından ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle çayın uygun yöntemlerle demlenmesi oldukça önemli bir konudur. Çay içerken, yüksek sıcaklığa maruz kalıp kalmadığını tadından anlayabilirsiniz. Bayat çay, ağzınızda acı bir tat bırakır. Dolayısıyla çay içerken kesinlikle taze demlenmiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Çayın zararı var mı konusu üzerine araştırma yapan İranlı bilim adamları, tütün ve alkol gibi sıcak çayın da kansere (yemek borusu) yol açtığı sonucuna varmışlardır. Ateşten henüz indirdiğiniz sıcak içecekler, boğaz dokusuna zarar vermekte ve kansere yakalanma olasılığını 8 kat daha arttırmaktadır.

Orta Doğu ülkelerinde yaşayan insanların gırtlak kanseri oranı araştırıldığında, ortaya çıkan sonuç sıcak çay tüketimine bağlanmıştır. Zira bu ülkelerde gırtlak kanseri oranı bir hayli fazladır. Bilim adamları, bu ülkelerde kansere yakalanma riski yüksek 571 kişi ve 300 kanserli hasta üzerinde bir araştırma yaparak çay içme alışkanlıklarını incelemiş. Bunun sonucunda, araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylerin neredeyse tamamı düzenli olarak çay tükettikleri ortaya çıktı. Yine aynı araştırmada, kaynar bir şekilde bardağa dökülen ve kısa sürede içilen çayın kanser riskini 5 kat daha arttırdığı sonucuna varılmıştır. İçecekleri fazla sıcak tüketmenin neden kansere yol açtığı ise, tamamen ısının zarar verici etkisiyle ilgilidir. Çok sıcak olan sıvılar, yemek borusu ve boğaza zarar vermektedir. Bu nedenle çay tüketirken aşırı sıcak olmamasına ve taze olmasına dikkat etmenizi öneririz.

About aykut

Editörümüz

ilgili konu

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Detoks Çayları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bugün ki makalemizde fikir sahibi olabilmeniz ve etkileri arttırmanız açısından detoks çayları hakkında bilinmesi gerekenler …

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Bahar Aylarında Sağlıklı Beslenme

Uzmanların da önerilerini dikkate alarak hazırladığımız bahar aylarında sağlıklı beslenme listesi için besin önerileri sunacağız. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir