Connect with us

Diş Çıkarma ve Uyku

Bebekler

Diş Çıkarma ve Uyku

İnsan hayatında her organın bir görevi vardır. Dişler de hem fiziksel hem de ruhsal olarak insana çok şey katar. Öncelikle yeme – içme gibi eylemlerin yapılabilmesi içi dişlere ihtiyaç duyarız. Konuşma ve sesler konusunda da dişlerin yardımı çok fazladır. Bebekler ortalama yedinci aylarında ilk dişlerini çıkarırlar. Diş çıkarma durumu genellikle anne ve babadan kalıtsal olarak bebeğe iletilir. Yani erken diş çıkarma veya geç diş çıkarma durumları genellikle ebeveynlerinden aldıkları bir olaydır.
Bebekten bebeğe değişmek suretiyle diş çıkarma döneminde şu gibi rahatsızlıklar dikkat çeker; Beslenmeyi reddetme, dişeti hematomu, salya akıtma, kulak çekiştirme, ishal, ağrı, huzursuzluk, hafif öksürük, ateş.

Diş Çıkarma Dönemi :
Bebekler için diş çıkarma dönemi hem çok önemli hem de çok zorlu bir süreçtir. Ebeveynler olarak bu dönemi daha rahat atlatması adına bebeğimize destek olmak zorundayız. Doktor önerisiyle ağrı kesici verebileceğiniz gibi rahatlatıcı jeller veya diş kaşıyıcılarla da onu mutlu edebilirsiniz. Diş çıkarma döneminin zorlu olduğunu söyledik ama bazı durumları da diş çıkarma olarak algılayabilirsiniz. Bu sebeple bebeğinizi tanımak ve yaşadığı durumları bilmeniz çok önemlidir. Uykuya direnen veya uyku arasında uyanıp emip uyuyorsa bu diş çıkarmayla alakalı bir durum değildir. Çünkü diş çıkarma dönemindeki bebeklerde yetişkinler gibi diş ağrısı çekmektedir. Uykuya meyilli ve ateşli halleriyle dikkat çekerler. Özellikle yorgun ve iştahsız olan bebeklerin diş çıkarma dönemi yaşadığı görülmüştür. Bu sebeple her uyumayan bebeğe diş çıkarıyor dememeye özen gösterin.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı