Connect with us

Doğal Antibiyotikler

Kürler & Çaylar

Doğal Antibiyotikler

Antibiyotikler Hakkında Genel İfadeler

Hemen herkes hayatının belirli dönemlerinde antibiyotik ilaç tedavisi ile karşı karşıya kalmış ve çoğu antibiyotikler hakkında detaylı bilgi edinme gereği duymuştur.

Genel olarak antibiyotikler ile ilgili temel düşünceler; “Vücuttaki hastalıkların tedavisinde büyük yararları vardır.” ve “Yararları olsa dahi zararları da büyüktür.” şeklinde ikiye ayrılır.

İlaç sektörü tarafından üretilen sentetik antibiyotikler konusunda bu ikilem belirgin bir şekilde mevcut iken doğal antibiyotikler noktasında böyle bir ayrım söz konusu değildir. Özellikle kuşaktan kuşağa aktarılan bu doğal antibiyotik tarifler birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve çoğu zaman zahmetsiz olarak temin edilebilir.

Doğal antibiyotikler hakkında detaylı bilgi vermeden evvel kullanım alanları ve faydaları üzerinde durmak konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır.

“Sentetik antibiyotiklerin önemli bir kısmı, bakteriyel enfeksiyon kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu bağlamda bakıldığında; her hastalığın tedavisinde antibiyotik kullanılabilir ifadesinin ne denli yanlış ve yanıltıcı olduğu görülür.”

Buna ek olarak, solunum yolu enfeksiyonlarının hemen hemen tamamı antibiyotikler yardımıyla tedavi edilir. Elbette antibiyotikler tedavide tek başına yeterli olamadığı takdirde birtakım yanal tedavi yöntemleri devreye sokulur. Fakat bu durum antibiyotiklerin deyim yerindeyse tedavinin lokomotifi olduğu gerçeğini değiştirmez.

Bu aşamada virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerden bahsetmek gerekir. Öncelikli olarak, bu antibiyotikler kısa sürede hastalığın önüne geçmiş gibi gözükse de durum böyle değildir. Bu nedenle de konunun uzmanı olmayan bireylerin birbirine bir hayli benzeyen virüs ve bakteriyel kaynaklı hastalıkların teşhisini uzman hekimlere bırakması, diğer bir ifadeyle; inisiyatif alarak antibiyotik kullanmaması gerekir.

“Öyle ki, bakteriler antibiyotikler karşısında dirençli hale gelerek ilerleyen dönemlerde daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Nitekim, günümüzde hastalıkların birçoğu bu tarz lüzumsuz antibiyotik kullanımı nedeniyle oluşmuştur.”

Hastanın vücudunda herhangi bir beklenmeyen durum meydana geldiği takdirde, 7 ile 10 gün içerisinde antibiyotik ilaç hastalığı tamamen tedavi edecek düzeye gelir. Fakat burada hastanın fizyolojik yapısının antibiyotik tedavisine uygun olması gerektiği unutulmamalıdır.

Doğal Antibiyotikler

Sentetik antibiyotiklerle kıyaslandığında doğal antibiyotikler şüphesiz bir hatta birkaç adım daha öndedir.

Toplumsal hayatta en sık karşılaştığımız doğal antibiyotikleri şu şekilde sıralamak ve detaylandırmak mümkün olacaktır:

  • Doğal antibiyotiklerden ilki; 1 adet trup, yarım ölçüde zencefil, yarım çay bardağı limon suyu ve bir çay bardağı dut pekmezinin bir araya getirilmesiyle hazırlanan karışımdır. Karışım hazırlanması gayet basit olup şu şekildedir;

Mikser ya da karıştırıcının içerisinde atılan tüm malzemeler birbiriyle tamamen karışana kadar beklenir ve daha sonra bir süre dinlendirilerek tüketilir.

Bu karışım özellikle boğaz ağrılarının kısa sürede ortadan kaldırılmasında kullanılır.

  • Doğal antibiyotik denildiğinde akıllara gelen ikinci karışım ise; 1 diş sarımsak ve 1 adet limon ile hazırlanan karışımdır.

İlk karışıma kıyasla bu karışımın yapım aşaması daha zor olsa da, getirileri ile kıyaslandığında katlanılacak bir zahmet ifadesi yanlış olmayacaktır.

Öncelikli olarak 1 litre miktarında su kaynatılır ve özenle temizlenmiş bir kavanoza aktarılır. Daha sonra kaynayan su içerisinde bir diş sarımsak atılır ve limon(kabukları da dahil olmak üzere) suya doğranır. Burada karışımın püf noktası; limonun bir süre önceden sirkede bekletilmesidir.

Karışım hazır hale getirildikten sonra karanlık ve soğuk bir ortamda altı ile yedi gün kadar bekletilir. Belirtilen bekleme süresinden sonra karışım gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Bu karışımlara ek olarak; bal, zencefil, adaçayı ve çörekotu da doğal antibiyotikler içerisinde dahil edilen tüketim maddeleridir. İmkanlar dahilinde doğal antibiyotik kullanımı, vücudun direncini yükselteceği gibi hastalıkların da önlenmesi noktasında bir hayli faydalı olacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kürler & Çaylar

Yukarı