Connect with us

Doğum kontrol hapının bilmediğiniz faydaları

Cinsellik

Doğum kontrol hapının bilmediğiniz faydaları

Gebelikten korunma adına en sık tercih edilen bir korunma yöntemi de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları mini pill ve kombine olarak ikiye ayrılmaktadır. Mini pill haplar progesteron içerirken, kombine haplar ise östrojen ve progesteron içerir. Bu hormonlar zaten kadın vücudunda üretilen hormonlardır.

Bu hapların yaptığı en ana etki rahim ağzının yapısını daraltması ve sperm geçişini engellemesidir. Rahmin içinin yumurta için elverişsiz bir hale gelmesini de sağlarlar. Özellikle kombine ilaçlarda ise yumurta hücresi atma işlemi de engellenir.

Doğum kontrol hapları sadece gebeliği korumaz. Birçok faydası mevcuttur. Bunlardan bazıları;

  • Kemik erimesini engelleyici bir etkisi vardır.
  • Sivilcelerin oluşumunu engeller ve var olanları azaltır.
  • Kansızlık tedavisi için aşırı kanamaları engeller.
  • Bağırsaklarda oluşabilecek tümörlerin önüne geçmeye çalışır.
  • Özellikle regl (adet) döneminde oluşan ağrıları hafifletir.
  • Adet öncesi dönemdeki karında şişkinlik, sinirlilik, göğüslerde dolgunluk gibi ortaya çıkan olumsuz durumları ortadan kaldırır.

Beyin normal dönemlerde östrojen hormonunun üretilmesini sağlar. Östrojen hormonu üretilerek kadının hamileliğe hazırlanması sağlanır. Bu aşamadan sonra gebe kalmayan kadınlarda iki hormon düşüşü ile birlikte rahmin içinde dökülmeler meydana gelir. Bu dökülmelere regl (adet kanaması) denilmektedir. Doğum kontrol hapları kullanıldığında yumurta üretimi durdurulmuş olur. Üç haftalık kullanım sonunda özellikle bir hafta ara verilmelidir. Bu bir haftalık süreçte yine rahim dökülmesi yaşanır ve düzenli bir kanama ile adet gerçekleşmiş olur.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı