Connect with us

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulmak İçin Hamilelik Diyeti

hamilelik diyeti

Diyet

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulmak İçin Hamilelik Diyeti

Bayanların hayatında büyük bir yer edinen diyet, gebelik döneminde çekilmez bir hale gelebiliyor. Ancak bu defa diyeti bebeğiniz için yapmanız gerekmekte. Bu konumuzda paylaşacağımız hamilelik diyeti, kilo artışının 7 kilonun altında kalmamasını ve 14 kilonun üzerine çıkmamasını sağlıyor.

Hamilelik Diyeti Nasıl Yapılır?

 • En önemli öğün; sabah kahvaltısı. Gece açlığından sonra bebeğinizin sabırsızlıkla beklediği bir öğün bu. Kahvaltıda kesinlikle yumurta, az yağlı peynir, ceviz, pekmez ya da bal, 1-2 dilim çavdar ya da tam buğday ekmeği ile mevsim sebzeleri olmalı. Gebelik süresince kahvaltılarda çay tüketiminden vazgeçin.
 • Her gün 2 su bardağı süt (yağsız) ve 2 su bardağı yoğurt (yağsız) tüketin. Bu sayede günlük olarak almanız gereken kalsiyum ihtiyacınız karşılanacak.
 • Gebelik diyeti, belirli bir öğün saatinin olmasını gerektiriyor. Bu anlamda kahvaltı 08:00, öğle yemekleri 13:00 ve akşam yemekleri de 19:00’ da olabilir.
 • 4 ara öğününüz olsun ve bu öğünleri 10:00, 15:00, 17:00, 21:00 olarak ayarlayın. İlk ara öğünde süt-mevsim meyvesi, ikinci ara öğünde kuru meyve ve kuruyemiş, üçüncü de mevsim sebzesi ve peynirli sandviç, dördüncü de ise yulaf, meyve ve probiyotik yoğurt olsun.
 • Öğle yemeğini protein öğünü gibi düşünebilirsiniz. Bunun için haftada 2 gün balık, 2 gün tavuk ve 3 gün de kırmızı et tüketmeye özen gösterin. Yanında mevsim sebzeleri, salata ve 1-2 dilim tam buğday ekmeği öneririz.
 • Akşam yemekleri için ilk etapta çorba, yanına etli sebze ve kuru bakla, yoğurt olsun. Ekmek yerine esmer pirinç ya da bulgur pilavı tüketebilirsiniz.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

 1. Deniz

  26 Mart 2018 at 13:30

  1 ay sonra nasip olursa doğum yapacağım doğum sonrası maalesef kilolardan kurtulmam gerekiyor vermiş olduğunuz hamilelik diyetini harfiyen uygulayacağım

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Diyet

Yukarı