Home / Cilt Bakımı / El ve Tırnak Bakımı İçin Öneriler

El ve Tırnak Bakımı İçin Öneriler

Eller vücudun en ön planda olan kısmıdır. Günlük yaşantımızda birçok yerle temas ettiği için çokça bakteri barındırır. Bu sebeple gün sonunda ellerimizi biriken bakterilerden arındırmak ve düzenli olarak bakım yapmamız gerekir.
El ve tırnaklarımız gereken nemi ve vitaminleri alamadığı zaman hem kurur hem de tırnaklar pul pul dökülmeye başlar. Tırnaklarınız üzerinde bulunan beyaz lekeler vitamin eksikliğinin göstergesidir. Bunu önlemek için bol bol c vitamini tüketmelisiniz. Meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler bunun için birebirdir.
Tüm bunların dışında el ve tırnak bakımınız için birtakım kürler de uygulayabilirsiniz.

Pürüzsüz ellere sahip olmak için bakım kürü:

Badem yağı, hindistan cevizi yağı, zeytinyağını bir miktar tuz ile karıştın. Ellerinize masaj yaparak uygulayın. Haftada iki kez yapacağınız bu bakım kürü ile yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz.

Tırnak güçlendirici bakım kürü:

Tırnaklarınızı sağlıklı şekilde güçlendirmek için kullanacağınız baş malzeme limondur. Limon, içerdiği bol miltarda c vitamini ve antioksidan özelliği ile onarıcı ve güçlendirici etkiye sahiptir. Bir limonun suyunu sıktıktan sonra ellerinizi kalan kısım ile bir süre ovuşturun. Sıkılan limon suyunu bir miktar zeytin yağı ve ılık su ile birleştirin. Ellerinizi bu karışımın içinde 20 dakika bekletin. Bu kürü ise haftada 2 kez yaparak turnaklarınızın güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızdaki sararmaları önlemek için birkaç gün oje sürmemelisiniz. Bu sayede tırnaklarınız hava alacak ve sararmalar önlenecektir.

İpucu: Tırnaklarınızda oje varken törpülerseniz kırılmalar ve soyulmalar daha az olacaktır. Oje varken törpülenen tırnaklar güçlenmeye daha meyillidir.

About Sevgi Ece

Gezmeyi seven yazarımız :)

ilgili konu

En İyi Güneş Kremleri

Yaz Ayları için En İyi Güneş Kremleri

Yaz aylarında cildine iyi şekilde bakım yapmak isteyenler için en iyi güneş kremleri ile alakalı …

Ev Yapımı Cilt Bakım Kremi Tarifi

Ev Yapımı Cilt Bakım Kremi Tarifi

Merak eden ve üzerine araştırmalar yapan kadın okuyucularımız için ev yapımı cilt bakım kremi tarifi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir