Connect with us

Eliminasyon İletişimi

Bebekler

Eliminasyon İletişimi

Bebek Eliminasyon İletişimi (ayrıca bebek tuvalet eğitimi, doğal bebek hijyeni ve bebek bezi ücretsiz olarak bilinir) bebeğinizin serinlik ipuçlarını ve zamanlamasını öğrenerek onu bir çömlekçinin işemek ve çaktırması gerektiğini öğretmesine yardımcı olur.

AT garip gelebilir, ancak küresel perspektifi düşünün. Sanayileşmemiş ülkelerin çoğunda, EC’nin bir adı bile bulunmamaktadır çünkü norm budur. Bu toplumlarda, bebekler 6 aydan kısa bir süre tuvaletten bağımsız, Amerika’da ortalama 3 yıl olabilir .

EC, doğal tuvalet öğrenimini teşvik eden bir yaşam biçimidir. Bebek eliminasyon iletişimi, çocuğunuzun en kısa sürede bir çömlekçiyi kullanmasıyla ilgili değildir (daha erken çürük öğrenme sıklıkla gerçekleşir). EC, çocuğunuzun bezlerini asla kullanmaması gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece özgürlük demektir bağımlılığı üzerine bezi.

Bebek Eliminasyon İletişiminin (EC) faydaları nelerdir?

Sizinle bebeğiniz arasındaki derin bağlantıyı teşvik eder.  Yenidoğan eliminasyon iletişimi, çocuk ve ebeveyn arasında iletişim kurmak ve güven oluşturmak için mükemmel bir yoldur.


Daha temiz. 
Bebeğin atıklarına oturulmaz, bu da bebek bezi döküntüsü için daha az şans demektir !

Daha rahat. Bez bezleri hacimli, bu nedenle bebek bezi olmamasının çoğu bebek için daha rahat olacağını söylemeye gerek yok.

Daha az bez kullanabilirsin. EC olduğunuzda, yarı zamanlı bile olsa, kaçınılmaz olarak daha az çocuk bezi kullanacaksınız, bu da çevre için ve cüzdanınız için mükemmeldir.

Bebeğin kendine güvenini kazanması. O LAZIMLIK imdat ve saygıyla cevap zaman, o ne o iletişim kurar dolayısıyla değeri vardır ve anlamak başlar o değere sahiptir.

Açıklanamayan davranışları açıklar. Birçok bebek rahatsız olur, göğsünü açar, uyanır veya yok etmesi gerektiğinde uyku halindeyken sorun yaşar (veya sadece ıslak olmayı sever ve sevmez).

EC eliminasyon iletişimi ile nasıl başlanır?

Bebek eleme iletişimi uygulamak için birçok yol vardır. Kesinlikle tahıl aleyhine olacak gibi destek almanızı cesaretlendiriyorum. İşte kontrol edebileceğiniz harika bir kaynak!

Birçok ebeveyn doğumdan itibaren AK’ye başlar ve yaptıklarından memnun olur, ancak daha sonra başlayanların çoğunda da başarı elde edilir. Bazı aileler tam zamanlı (geceleri de dahil olmak üzere), diğerleri yarı zamanlı bebek eliminasyon iletişim kurmayı seçmektedir. Hangi yol ailesi için en iyi sonucu verirse, başlamak basittir.

Gözlemle başlayın . Verilen ipuçlarını öğrenmeye başlayabilmeniz için su geçirmez bir hasırda bebek bezi bulundurma zamanını verin. Birçok bebeğin yemden hemen sonra ve uyanma sonrasında ortadan kaldırılması gerektiğini unutmayın. Bebeğinizin doğal çömlekçilik sürelerine dikkat edin. Bu, bebeğin kendi ipuçlarını da tanımasına yardımcı olmak için harika bir yoldur.

ASL banyo için işaretİpuçlarını tanıtmak . Bebeğinizi ortadan kaldırmayı gözlemlediğinizde, işemek için “pss” sesi ve poo için “hmm” sesi gibi ipucu sesi sunmayı düşünün. Bebeğim bu sesi “izin verme” ile ilişkilendirmeye başlayacaktır. Ayrıca banyo için ASL işaretini de kullanabilirsiniz. Bazı bebekler için, sadece tuvalete oturmanın bir ipucu olabilir.

Yakında bir tencere tutun . Birçok ebeveyn, her odada bir eleme iletişim tuvaleti seçer, böylece her zaman bir tane kapatılır. Bebeğin ortadan kaldırmaya ihtiyaç duyduğuna dair işaretler gösterdiğinde onu tuvalete (ya da seçtiğiniz hazneye) getirin.

Bebeği bir sling veya başka bir taşıyıcıda taşıyın . Babywearing bebeğin süslü ritimlerini öğrenmek için mükemmel bir araç olabilir. Birçok bebek yakın tutulduğunda ortadan kaldırmaz, bu nedenle ortadan kaldırmaya ihtiyaç duyulmazken sessiz ve uyanık olur ve telaşlı olur ve gitmesi gerektiğinde askıdan çıkarılmak istediğini gösteren işaretleri gösterir.

Bebek Eliminasyon İletişim yöntemini uygulamak için neye ihtiyacım var?

Gerçekten ihtiyacınız olan tek şey , bebeğin ortadan kaldırılması için bir yer olmasıdır. Baby Bjorn tuvalet boyutu nedeniyle iyi bir seçimdir. Ek parça bebekleri için kullanabilirsiniz ve daha sonra bebek kendi başına oturabildiğinde, tam tuvalet kullanabilirsiniz. Bazı ebeveynler tuvaleti, lavaboyu, Tupperware kabını veya başka küçük bir kap kullanmayı tercih eder.

Yardımcı olabilecek diğer şeyler şunlardır:

 • Bebek gaf giyimi
 • Bacak ısıtıcıları
 • Kroşesiz pantolon
 • Hızlıca çıkartılması kolay giysiler
 • Zamanlama ve ipuçlarıyla ilgili gözlem kayıt defteri
 • Seyahat ederken tuvalet taşımak için bir çanta

Hiçbir bezi almalı mıyım?

Hepsi bağlıdır. Geceleri de dahil olmak üzere tam zamanlı bebek eleme iletişim planlıyor musunuz? Evet ise, o halde bebek bezlerine ihtiyacınız olmayabilir. Öte yandan birçok ebeveyn bebek bezi yedek olarak veya AK yarı zamanlı olarak (bebek evde iken) kullanmayı ve seyahat ederken veya gündüz bakımlarında bezleri kullanmayı seçmektedir.

Çocuk bezleri kullanmayı seçerseniz, bez kullanma, bebeğin ne zaman uzaklaştırdığının farkına varmasına yardımcı olabilir, çünkü bez tek kullanımlık bezler gibi ıslaklıktan uzaklaşmaz.

Dezavantajları nelerdir?

 • Daha fazla zaman ve özveri gerekir (en azından başlangıçta)
 • Hâlâ öğrenirken daha fazla karışıklık
 • Gerçek hayatta kimseyi tanımadığınızda, AT’nin

İşte diğer doğal mamalar bebeğin eliminasyon iletişimi hakkında söyledikleri var

 • Yeni doğan bebeğimle ilk kez bebek eleme iletişimi yapıyoruz ve seviyorum. Biz sadece bir hafta bunu yapıyor ettik ve zaten çok başarılı oldu. Hala özlüyoruz, fakat çoğunlukla ipuçlarını öğrenmeye başlıyoruz. Her gece aynı saatlerde dolandırıcılık yapıyordu, ancak bir kereliğine AK’yi başlattık ve 2 numaralı telefondan kaçmak zorunda kalındığını fark ettikten sonra hayal kırıklığına uğradı ve yakalamaya başladıklarını fark etti ve koltuk değneği tamamen kayboldu. Gitmesine yardım ettiğimizde yüzü çok rahat ve mutlu, ebeveynler ve bebekler için başka bir bağlanma yöntemi. 10000000000% öneririm! – Meagan Cotterell
 • Bebek eliminasyon iletişimini kendi yolumuzla uyguluyoruz. 8 haftalık yaşta başladık. Oğlum yalnızca bez bezleri giyiyor. Onu değiştirdiğimiz zaman onu da tuvalete götürürüz (lavaboyu kullanırız çünkü tuvalet için yeterince büyük değildir) ve ona fırsat bulma imkânı verir. O zamanın yüzde 80’ine göre gider. Hâlâ üzerinde çalıştıklarımız. Sanırım hepsi onlara bebek bezi dışında başka bir yere gitmek için bir fırsat veriyor. İşimiz bittikten sonra, eğlenceli hale getirmek için aynaya küçük bir işemek dansı yapıyoruz! Gerçekten bebek bezi değişikliğine yalnızca bir dakika daha ekler. Onu seviyorum! – Alex Stracey
 • EC’yi çok sevdik. 3 ayda başladı. Bundan sonra bir kedi bezini nadiren yıkadım. Kızım tuvalet bağımsız, 19 ay, arada sırada cevapsız işemek ile oldu. – Tracy Mills
 • # 6’ya kadar denememişti. Büyük başarı! Ön uçta çok fazla çalışma, ama buna değer. Asla tuvalete gitmemeyi ve hatta çocuk bezleri giymeyi hatırlamıyor (3 mos’ta başladım, bu yaşı tavsiye ederim). – Moringa Anne
 • Biz yarı zamanlı bebek eliminasyon iletişimi yapıyoruz. Bunu günümüzün sadece bir parçası olarak düşünüyorum. Her bebek bezi değişikliğinde tuvalet sunuyoruz. Son zamanlarda yolculuk ettiğimizde üç gün boyunca arabadaydık! -Çünkü bizim 8 aylık bebek bezlerine işeyebilecekti, ama bir tuvalete ulaşana kadar kusmak için sabırsızlanıyordu! Kesinlikle bizim için gezi kolaylaştırdı! – Michelle Grimm-Gossett
 • Her iki çocuğa da biraz denedim. temel olarak, ne zaman bunu yapmak gibi hissettim ya da yapmayı hatırlıyorum, onlar tuval üzerine oturdu. Belli zamanlarda, sabahları uyandıklarında veya uykudan sonra. Bu kolay kazandı. Oğlum, 9 aylıkken sanki etrafında ve tuval üzerine başlamış olsa da, herhangi bir yolla erkenden eğitilmiyordu. Kızımla birlikte, 14 ayda çok fazla ilgi gösterdi ve bana birkaç kez kaka yapmak zorunda kaldığını söyledi, ama o zaman diğer ilgi alanlarına girdiğinde soluklaştı ya da bir şey haha. Sadece kulakla oynuyoruz. Oğlumdan farklı olarak kumaşta. – Ericka J Iverson
 • Bir aylıkken kızımla bebeğin eleme iletişimine başladım. O şimdi 7 aylık .. hayır Poopy bezi bizim için değişir! Yeğenlerim 2 ve 3 yaşında … her ikisi de tuvalet eğitimi istemiyorlar. Ailem hayranı değilim Kız arkadaşımın çoğu geceleri kuruyup uyandıracağı gerçeği 🙂 Ben bebeğimi sarıp emzirip onu bebek bezi olmadan uyuklamak için seviyorum :)! – Kathleen Partridge
 • 3 aydan utanırken oğlumla bebeğin eliminasyon iletişimine başladım. Her meşrubatın tadını çıkarmaya devam edeceğini çok üzüldüm. Bülent Lol. 5 aylıkken son poopy bezini değiştirdim. Onu doğrudan tuvalete oturup o kadar bekledim, o zaman çok mutluluk ve öpücükten övgüyle söz etti. O 12 aylıkken tam anlamıyla tuvalet kağıdını alıp giderdi. – Cindy Penagos

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Bebekler

Yukarı