Connect with us

Erkek Kısırlığı İnfertilite

Tüp Bebek

Erkek Kısırlığı İnfertilite

Erkekte kısırlığı bir kaç sebepten olabilmektedir. En çok azosperm sorunu erkeler için kısırlık nedenidir. Azosperm erkekte canlı sperm sayısı sıfır olması demektir yani canlı sperm kadın yumurtasını döllemesi için yoktur. Erkeler bu durumda en çok ameliyatla teseden sperm bulunması yöntemiyle tüp bebek yaptırmaktadır. Başarı oranı düşük denilecek kadar azdır. Doğal bitkiler ve 3 aylık 6 aylık ine ve ilaç tedavileriyle de az sayıda sperm sağlanabilir. Tabi her spermi olan erkek tüp bebekte başarı gösterecek diyemeyiz.

Genelde ülkemizde her olaya bakıldığı gibi tüp bebek olayına da ticari bakılmaktadır. En iyim diyen hastamı çok düşünürüm diyen doktor bile maalesef sitemin işleme prensibinden dolayı ve yoğunluktan dolayı hastayla çok ilgilenememekte ve hasta para ödemekten başka bir şey düşünememektedir.

Detaylı araştırmalarda erkek sperm üretiminin strese, çalışma ortamına, alınan gıdalara çok dayalı olduğunu söylemektedir. Stres, alkol, sigara herşeyde olduğu gibi üreme sisteminde de olumsuz etki yaratmaktadır.

Erkek azosperm yoksa ve hala uzun denemelere rahmen gebe bırakamıyorsa sperm kalitesi devreye girmektedir. Erkekte sperm sayısı, sperm ileri hareketliliği ve morfolojisi çok önemlidir. Her nekadar tüp bebek merkezleri 1 tane işimize yarar deseler de hastalar defalarca tüp bebek yaptırmakta umut bağlamakta gerek maddi gerek manevi yıkıma uğramaktadır. Yukarıda anlattığımız gibi maalesef tüp bebek merkezleri hastalara bu gözle bakıyoruz deseler de sistemin içinde hastanın pisikolojisi bozulmaktadır.

Günümüzde hastasına bu gözle bakan doktorlorda vardır. Hemen tüp bebek kesinlikle yapmadan ilk önce hastanın durumunu detaylı sperm analizini dna testini semen testini, hotmon testlerini ( özellikle testesteron durumu ) istemekte ve detaylı inecelemeden sonra hastasını ilk önce tedavi edip sonra tüp bebeğe yönlendirmektedir. Eğer erkekten kaynaklanan bir durmunuz varsa tüp bebek yaptırmadan önce sperm kalite ve sayınızı düzeltmelisiniz.

Konu ile ilgili sitemizin soru cevap bölümündeki soruları inceleyebilirsiniz.

İstanbulda erkek kısırlığı ile ilgili çok iyi doktorlar bulunmaktadır. Günümüzde teknolojinin çok ilerlemesiyle birlikte tüp bebekten önce spermi detaylı analiz edip anne yumurtasına transfer etmektedirler.

Yeni Yöntemler :

İngilterede yapılan yeni çalışmalar ve buluşlarla birlikte artık erkek kısırlığı veya kadın kısırlığını tarihe karışıyor. Yakın gelecekte artık kısır erkeklerden alınan dna larla laboratuar ortamında sentetik sperm üretilecektir. Aynı şekilde kadından alınan dna larla sentetik yumurta üretimi olacaktır. Gen kesme yöntemi ileride erkek dna sınıda spermde bulunan bozukluklar kesilip atılacaktır. Belkide gelecekte artık genetik hastalıklar ortadan kalkıp yaşam kalitesi uzayabilicektir.

Continue Reading
Advertisement
1 Comment

1 Comment

  1. kullanıcı

    6 Ocak 2018 at 21:02

    ben istanbul tüp bebek aret bey ve acıbadem bülent tıraş hocada tüp bebek yaptırdım ikside erkekden sperm testi istemedi 1 yıl önceki test ile yaptılar, soruncada 1 tane lazım sizde sperm var dediler. inanmayın ilk önce sperm testinizi sadece bu işi yapan iroloklara gösterin en son tüp bebek yaptırın yoksa çoook paranız gider,

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Tüp Bebek

Yukarı