Connect with us

Erken Boşalmanın Nedenleri ve Tedavisi

erken boşalmanın nedenleri

Cinsellik

Erken Boşalmanın Nedenleri ve Tedavisi

Erken boşalma vakalarının %1’inden daha az kısmı bedensel sorunlardan, büyük bir çoğunluğu ise psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Erken boşalmanın nedenleri ve erken boşalmaya karşı uygulanabilecek tedavi yöntemlerini konumuzun devamında bulabilirsiniz…

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalma sorununun en yaygın nedenleri şunlardır;

 • Fiziksel anlamda gelişmiş olmak, ancak bilinçaltında duygusal olarak hala çocuk kalmak,
 • Cinsellik konusunda yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmamak,
 • Partnere duyulan aşırı ilgi ve bağlılık,
 • Özellikle uzun süren cinsel perhizler sonrasında kurulan ilişkiler,
 • Kızgınlık, tedirginlik ya da yorgunluk gibi sebepler,
 • Cinsel olarak baskı altında yetişmek,
 • Hastalık kapma endişesi veya aşırı cinsel arzunun verdiği gerginlik,
 • Cinsel uyumsuzluk,
 • Üretrit ve Prostatit gibi rahatsızlıklar,
 • Antipsikotik ya da narkotik tedavinin birden kesilmesi,
 • Bilinçaltındaki cinsel ilişkiyle ilgili kötü düşünceler,
 • T12-L1 seviyesindeki nörolojik yaralanmalar erken boşalmaya yol açabilmektedir.

Erken Boşalmaya Karşı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Erken boşalma bitkisel tedavi yöntemleri ile gayet başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Bal-Turp Tohumu: 200 gr. bal ile 100 gr. dövülmüş turp tohumunu iyice karıştırın. Bu karışımdan 1 kahve kaşığı (sabah-akşam) tüketerek boşalmayı geciktirebilirsiniz.

Bal-Mentol: Mentol ve bal karıştırıldıktan sonra, ilişkiye girmeden 4-5 dakika evvel penise sürülür. Bu uygulama, kolay sertleşme ve geç boşalmayı sağlayan bir yöntemdir.

Melisa ve Sarı Kantaron Çayı: Hem rahatlatıcı, hem de doğal bitki çaylarıdır ve sinir sistemini rahatlatarak erken boşalmayı önler.

Yaban Sümbülü Çayı: 1 bardak su içerisine 5 adet yaban sümbülü yaprağı atın ve 2 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra tüketebilirsiniz. Bu çay, sinirleri gevşetir ve rahatlık hissi vererek boşalmayı geciktirir.

Muz-Ceviz-Bal: Mutluluk hormonu, yani endorfin bakımından zengin olan muz, magnezyum bakımından da zengin bir meyvedir. Aynı zamanda afrodizyak bir etkisi vardır. Bu etkiyi arttırmak için; bal, ceviz ve muzu bir arada tüketebilirsiniz.

Erken Boşalmaya Karşı İlaç Tedavisi

Peniste duyuyu azaltmak amacıyla genel olarak lokal anestezikler kullanılmaktadır. Bu anestezikler ise iki şekilde uygulanır; sprey ve krem. Erken boşalan erkek için, prezervatif ihtiyacı olmadığından dolayı sprey ilaçlar önerilir. Buna karşın krem ilaçlar, spreylere nazaran biraz daha etkilidir. Krem kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, üzerine kondom geçirmenizdir. Aksi halde vajinaya bulaşan krem, partnerinizde hissizlik yaratır ve alınan hazzı yok edebilir.

Erken boşalıyorum ne yapabilirim diye soruyorsanız, bunun için önerilen bir başka tedavi yöntemi ağızdan alınan ilaçlardır. Bahsettiğimiz ilaçlar antidepresanlardır ve beyinde kimyasal bir değişiklik yaratarak erken boşalmayı önlerler. Peki, bütün hastalara neden yalnızca ilaç verilmiyor da psikoterapi ile birlikte kombine tedaviler öneriliyor? Bunun nedeni, her iki yöntemin de tek başlarına çok iyi çözümler sunmamalarıdır (uzun vadede). Hangi grupta olursa olsun, ilaç tedavisi kesildikten sonra hastaların önemli bir bölümünde şikayetler geri dönebilmektedir. İşte bu durumdan dolayı, psikoterapi ve kombine tedavinin birlikte yapılması önerilmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Cinsellik

Yukarı