Connect with us

Erken doğumda ülke farklılıkları

Gebelik

Erken doğumda ülke farklılıkları

Birleşik Devletler’de, siyah, non-Hispanik bebekler için preterm doğum, düşük doğum ağırlığı ve bebek ölüm hızı, beyaz, İspanyol olmayan bebeklere göre daha yüksektir. Irklar ve / veya etnik kökenler arasındaki bu farklılıklar ya da farklılıklar , Bebek emzikailelerin sağlığı ve esenliği üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Ne biliyoruz

  • Erken doğum , bir bebeğin 37 haftalık hamilelik öncesinde çok erken doğduğudur.
  • 2013 yılı genel preterm doğum oranı% 11.4 iken, bu oran İspanyol olmayan siyah bebeklerde (% 16.3), İspanyol olmayan beyaz bebeklere (% 10.2) göre daha yüksekti. Bu, siyah bebeklerin preterm doğum hızının, İspanyol olmayan beyaz bebeklerin oranından% 60 daha fazla olduğu anlamına gelir.
  • Hispanik bebeklerin% 11,3’ü zamanından önce doğdu. Hispanik kadınlar, ABD’de her 4 erken doğumdan yaklaşık 1’inde (% 23.2) sorumludur. Hispanik kadınlar arasındaki preterm doğum oranı, Hispanik olmayan beyaz nüfustaki ve Hispanik olmayan siyah nüfustaki orandan daha yavaş düşüyor.
  • Düşük bir doğum ağırlığında doğan siyah bebeklerin sayısı (bebek 5 kilo, 8 gramdan daha azdır) beyaz bebeklerin ve Hispanik bebeklerin neredeyse iki katıdır.
  • Bir bebeğin ilk doğum gününden önce ölümü bebek ölüm hızı olarak adlandırılır. 37 haftadan önce doğan bebeklerde ve düşük doğum ağırlıklı bebek ölüm hızları daha yüksektir.
  • Bir Yeni bir çalışma CDC tarafından yayınlanan, 2005 yılından 2014, bebek ölüm oranları Hint Amerikan ya Alaska yerlileri hariç tüm ırklar için azaldığını gösterdi. Ancak, Latin olmayan siyah kadınlar için doğan bebekler, bebek ölüm hızlarını, İspanyol olmayan beyaz kadınların iki katından daha fazlasını sürdürürler.

Irk neden prematüre doğumda rol oynadığını bilmiyoruz.

Araştırmacılar kadınları farklı ırk ve etnik kökenlerle karşılaştırabilir ve analizlerinde (sigara, obezite ve yüksek tansiyon gibi) bilinen herhangi bir risk faktörünü ortadan kaldırsa bile, erken doğum oranındaki farklılıklar halen mevcuttur.

Türkiye Prematüre Araştırma Merkezi Ohio İşbirliği Mart ayında araştırmacılar sağlık farklılıklarını daha iyi anlamaya çalışıyorlar. Türk Doğum Doktorları , Türkiye’de düşük doğum öncesi doğum oranına sahip esmer kadın nüfusunun beyaz kadınlardan daha düşük veya daha düşük olacağını tespit etti. Doktor ve ekibi, bu nüfusu farklı kılan şeyleri belirlemeye çalışıyorlar. “Preterm doğumda çeşitli genetik, çevresel ve sosyal faktörlerin rol aldığına inanıyoruz. Stres ve dirençten diyet ve yaşam biçimine, vajinal ve bağırsak bakterilerine kadar, kadınların neden preterm doğum oranlarının düşük olduğunu kapsamlı bir şekilde inceleyeceğiz. “Uzmanlar, daha sonra tüm nüfusların şanslarını azaltmalarına yardımcı olan bir plan geliştirmeyi umuyor”

Dimes Mart ayı, sağlık eşitsizliklerini azaltmaya ve tüm bebeklerin hayatta sağlıklı bir başlangıç ​​yapmalarını sağlamaya çalışan araştırma, topluluk programları ve savunma politikalarını desteklemektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı