Home / Hastalıklar / Erken Menopoza Girmenin Nedenleri

Erken Menopoza Girmenin Nedenleri

Kadınların en zorlu atlattığı süreçler arasında menopoz sürecinin olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizde bir kadının menopoza girme yaşı ortalama olarak 46 – 47 arasıdır. Bu yaş Avrupa’da 50, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 52’dir. Aynı zamanda yapılan araştırmalar ülkemizdeki kadınların %3’nün erken menopoza girdiğini göstermiştir.

Erken menopoz; adet döngüsünün 40 yaşından önce kesilmesidir. Bu durum her ne kadar ilk başta önemsenmese de uzun vadede osteoporoz, kısırlık, felç ve kardiyovasküler rahatsızlıklar gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra erken menopoza girmiş olan bir kadın anne olma şansını da yitirmiş oluyor.

Menopozda Erken Teşhis Çok Önemli!

Erken menopoza giren bir kadının bu durumu erkenden teşhis etmesi çok önemlidir. Bu evrede eğer menopoz belirtilerini hissediyorsanız erkenden uzman bir jinekologa başvurmanız gerekmektedir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber yumurtalık rezervleri ultrason yardımıyla kolay bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu şekilde ileride çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar isterlerse yumurtalıklarını dondurabilir.

Genetik Faktörler

Kadınların menopoza girmesinde genetik faktörlerde çok büyük öneme sahiptir. Annenizin menopoza girdiği yaş sizin de menopoz yaşınızı belirleyecektir. Eğer erkenden menopoza girmenizin altında tıbbi nedenler yer almıyorsa genetik faktörler olabilir.

Kilo Sorunları

Vücudunuzun yağ kitle endeksinin de menopoz ile yakından ilgisi vardır. Çok zayıf veya çok kilolu olmanız erkenden menopoza girmenize sebep olabilir. Erken menopozun diğer sebepleri ise şu şekildedir:

-D vitamini eksikliği

-Egzersiz yapmamak

-Stres

-Kimyasallar

-Kalsiyum eksikliği

-Kanser tedavisi

-Enfeksiyonlar

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık (infertilite) Nedenleri

Kadınların en çok korktuğu hastalıklardan birisi olarak dikkat çeken kadınlarda kısırlık (infertilite) nedenleri üzerinde duracağız. …

kabızlığa ne iyi gelir

Kabızlığa Ne İyi Gelir, Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık, tüketilen yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilgili bir rahatsızlıktır. Kalın bağırsak hareketlerini uyandıran ve kabızlığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir