Connect with us

Eşarp Modelleri Eşarp Bağlama Modelleri

Moda

Eşarp Modelleri Eşarp Bağlama Modelleri

Eşarp tesettür giyimin tamamlayıcısı haline gelmiştir. Tesettürün anlamı kapanmaktır ve kapanması gereken en önemli yerlerden birinin saç olduğu emredilmiştir. Kapatan ise eşarplar olmuştur. Modern kapanmanın adı altın da eşarp piyasaya sürülmüştür. Yemeninin yerini almıştır.

Tesettürlü bayanların hem günlük hayatta hem de özel davet ve organizasyonlarda şıklıklarını tamamlayan ve ilk dikkati çeken baş kapatılması amacıyla kullanılan eşarptır. Tesettürlü bayanlar için tesettür elbisesine, ayakkabılara, diğer aksesuarlara uygun olması açısından eşarbın rengi, deseni önemlidir. Yalnızca İslam değil başka dinlere mensup olan başı kapalı bayanların kullandığı eşarp boyna bağlanarak fular olarak da kullanıldığından moda dünyasının önemli bir parçası haline gelmiştir.

Eşarp çeşitleri

Eşarp kapanmanın yanı sıra bazı kadınlar tarafından ipek olan modeli flar olarak da kullanılmıştır. Yazlık, kışlık, mat renkler de, uçuk renkler de, desenli, desensiz gibi birçok modeli mağazalar da bulmak mümkün hale gelmiştir. Genç kapalı kuşağın en çok tercih ettiği modeller rengârenk olanlar olmuştur. Modern tesettür piyasası gittikçe yaygınlaşmış ve birçok kesime hitap etmeye başlamıştır. Eşarpta şık tasarımlar göze çarpmıştır. İpek kaygan bir kumaş yapısına sahip olduğu için şık dahi dursa genç kuşağın tercihi olmamıştır. Tek renk veya çizgili eşarp modelleri tercihler de daha sık yer almıştır.

Tesettür giyiminde yapılacak kombinlerde eşarbın çeşidi uyum açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Kumaş ve desen olarak eşarbın türlü çeşitleri mevcuttur. İpek, koton, krep, polyester, rayon saten, sura, twil ,wiskon ,vual yünlü şifon ipek karışımlı kumaş çeşitleri olan eşarp dijital baskı, etnik desen jakarlı geometrik desenli, leopar kareli taş baskılı, puantiyeli, varaklı çiçek baskılı, çizgili, çiçekli gibi desen alternatifleriyle tesettürlü bayanlara sunulmaktadır. Özel günlerde de tesettürlü bayanların zarafeti için ipek, tafta, jakar kumaş çeşitlerinde abiye eşarp kullanılmaktadır.

Parlak eşarplar özel günlerde kullanılıp, gündelik hayatta mat eşarp kullanılmalıdır. Daha kolay bağlanabilmesi açısından buruşmayan ve kaymayan kumaşlarda eşarplar tercih edilmelidir. Eşarpların kaymaması için kullanılan bonelerin pamuklu kumaştan yapılmış olması saçların hava alması açısından önemlidir. Eşarbın yüksek topuz yapılmış saçlarda duruşu kötü olabileceğinden eşarp bağlanacak saçların daha aşağıdan toplanmasında fayda vardır. Açık tenli tesettürlü bayanların açık tonlar tercih etmesi silik bir görünüm elde etmelerine neden olacaktır.

Eşarp modelini gösteren sadece kıyafet ve aksesuarlar ile nasıl kombine edildiği değil aynı zamanda eşarbın nasıl bağlandığıdır. Eşarp bağlanırken yüz şekli ( yuvarlak, dikdörtgen ya da kare oval, üçgen, eşkenar dörtgen) dikkate alınmalıdır. Yuvarlak yüz şeklinde boneyi alnın en üst kısmından bağlamak, eşarbı oval olarak çok geriden bağlamamak yüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlayacaktır.

Oval yüz şeklinde eşarbın boyuna bağlanan kısmı çok sıkı olmamalı, eşarbın yan kısımları içe kıvrılarak bağlanmalıdır. Köşeli yüz hatlarında eşarbın önü oval olacak biçimde bağlanması gerekmektedir. Üçgen biçimli yüz hatları olan bayanların alt kısımları geniş bağlanan bone eşarpları kullanması daha olacaktır. Kalp biçimli yüz hatlarında bone saç bitiminden biraz daha aşağıda bağlanarak alnın tamamının görünmesine engel olunabilir.

Fiyat Karşılaştırması

Sadece eşarp üreten firma piyasa da yer almamıştır. Tesettür giyim veya modern giyimin bir parçası olduğu için kılık kıyafetlerle beraber mağazalar da yer almıştır. Kıyafeti tamamlayıcı aksesuar olan eşarplar tüketiciye bir bütün olarak sunulmuştur. İpek eşarp üretimin de en başta gelen Vakko yıllardır kalitesini ve yerini korumuştur. Yüksek gelirli tüketiciye hitap eden Vakko ipek eşarplarını ortalama 250 TL’ den piyasaya sunmuştur. Modernlikte sınır tanımamış ve sürekli piyasada ki yerini yenilemiştir. Aker eşarplar piyasa da her kesime uygun fiyatlarıyla yer almıştır. Modern ve çeşitli modelleriyle oldukça tutulmuş bir marka olmuştur. Her kesime uygun olan bu marka da 70 TL’de, 200 TL’de eşarp bulmak mümkün olmuştur. Eşarp modelleri piyasa da çok fazla tercih edilmesinin yanı sıra tüketiciyi tatmin eden modellerin sürekli yenilenmesiyle de yerini korumuştur.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Moda

Yukarı