Home / Gebelik / Gebelik Sürecinde Bu Besinleri Kullanmamalısınız

Gebelik Sürecinde Bu Besinleri Kullanmamalısınız

Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek istiyorsanız bazı besinleri mutlaka hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Hayatınızdan çıkarmanız gereken bu besinler hem sizin sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi hem de bebeğinizin gelişimini etkileyecektir.

Sigara Kesinlikle Bırakılmalı

Hamilelik süresince sigara ve alkol tüketimini kesinlikle durdurmanız gerekiyor. Sigara ve alkol doğumsal kusur adı verilen çeşitli sorunların oluşmasına sebep olabilir. Aynı zamanda bebeğinizin ciğerleri anne karnında geliştiği için sigara kullanılması durumunda bebeğinizde ciğer sorunları ortaya çıkabilir.

Şeker İçeren Gıdaları Bırakmalısınız

Hamur işi, şekerleme, pasta, şerbetli tatlılar gibi yiyecekleri hamilelik sürecinde fazla tüketmemeniz gerekir. Eğer normalde diyabet sorununuz varsa bu yiyecekleri hiç tüketmemeniz gerektiğini de söyleyebiliriz. Bu yiyecekler sizlerin hızlı kilo almanıza ve bu yüzden gebelik sürecinde şekerinizin çıkmasına sebep olabilir. Özellikle bisküvi cips, hazır kekler, çikolatalar gibi yiyeceklerden kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine kuru yemiş ve evde yapacağınız yufka cips gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Çiğ Besinler Tüketmeyin

Kesinlikle çiğ et, çiğ köfte gibi yiyecekler yememelisiniz. Bu yiyecekler pişirilmedikleri için içerisinde enfeksiyon kaynakları ve parazitler olabilir. Aynı zamanda sosis, salam ve sucuk gibi şarküteri ürünlerinden de kaçınmanız gerekmektedir.

Az Pişmiş Deniz Ürünleri ve Konserveden Uzak Durun

Hamilelik döneminizde konserve balık ürünlerini tüketmeyi sınırlandırmanız gerekmektedir. Bu balıkların içeriğinde ağıt metaller yer almaktadır. Bunun yerine mevsimine uygun balıkları tam pişmiş şekilde yemelisiniz. İstiridye, midye ve karides gibi az pişmiş kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalısınız.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir