Connect with us

Gebelikte Beslenme ve Gebelik Şekeri

Gebelik

Gebelikte Beslenme ve Gebelik Şekeri

Gebelikte Beslenme ve Gebelik Şekeri

 Gebelikte beslenme ve gebelik şekeri ile ilgili sorular ve cevapları;

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte beslenme en çok merak edilen konulardan birisidir. Kalp atışları başladıktan sonra fetus anneden plasenta ve göbek kordonu yardımı ile beslenmeye başlar.

Gebelik sırasında, alınan her gıdanın bebeğe ulaştığı düşünülerek dengeli ve doğal gıdalarla beslenmek önerilir. Dikkat edilmesi gereken noktalar; etlerin iyi pişmiş tüketilmesi, ağır metal içeriği sebebiyle dip balıkları, kalamar, karides, midyeden kaçınılması, süt ürünlerinin pastörize olarak tüketilmesi, salataların da mutlaka iyi yıkanmış olmasıdır. Haftada 2-3 gün kırmızı et, 2 gün balık, kalan günlerde de bitkisel protein kaynaklarının tüketilmesi önerilir. Yumurta her gün tüketilebilir.

Ancak her gebelik beslenme konusunda bu kadar rahat geçmez. Bulantılar çoğu zaman ilk 3-4 ay, bazen tüm gebelik boyunca devam edebilir. Bu durumda yağsız, tuzlu, katı gıdalar önerilmekte, sıvı alımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Gebelik Şekeri Nedir?

Gebelik şekeri, Gestasyonel Diyabet diye tabir edilen; gebelik öncesi diyabet hastası olmayan kadınlarda gebeliğin 6. ayından sonra ortaya çıkan, hormonların etkisi ile tetiklenen şeker yüksekliğidir. Genellikle gebelik sonrasında düzelse de ileriki yıllarda diyabet hastası olma riski toplumdaki diğer kişilere göre artmıştır. Diyabet belirtileri olan çok sık yemek isteği,  sık idrara çıkma ve susama hissi gebelikte normalde de görülebilen belirtiler olduğundan atlanması çok kolaydır. Gebeliğin başında açlık kan şekeri ve  HbA1c testleri ile gebelik öncesi diyabeti taranırken; Gebeliğin 24. haftasından itibaren yapılan şeker yükleme testi ile anne ve bebek hayatını riske atabilecek bir durum olan gebelik şekeri erkenden saptanıp tedavi edilebilir.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı