Connect with us

Gebelikte Dinlenme

Gebelik

Gebelikte Dinlenme

Gebelik dönemi anne adayları için her yönü ile oldukça önemli bir süreçtir. Özellikle 9 ay 15 günlük bu süreç alışılagelmiş hayatın dışına çıkılması gerektiği bir dönem olarak biliniyor. Öncelikle zigot sonralarında embriyo olan anne karnındaki bebeklerin annenin dinlenmesi ve kendisine iyi bakması ile birlikte özellikle riskli olan ilk üç ay için oldukça kolay bir sürecin başlaması sağlanabiliyor. Anne karnındaki bebek beslenmesini anneye bağlı olan kordon kanalı ile sağladığından annelerin gebelik döneminde normalinden daha fazla beslenmesi ve daha fazla dinlenmesi gerekiyor.

Beslenme konusunda normal süreçten daha fazla beslenme ihtiyacı olan anne adaylarının gebelik dönemlerinde şeker ve tansiyon gibi şikayetleri de ortaya çıkabiliyor. Böyle bir süreçte ki özellikle ilk üç aylık süreçte anne adaylarının dinlenmeye ve istirahate çok fazla ihtiyaçları vardır. Gebelik dönemi için uzmanların yapmış oldukları açıklamalarda düşük tehlikesi ilk üç ay içerisinde daha riskli bir hale gelebiliyor. Bu nedenle ilk üç ay içerisinde anne adaylarının dinlenmeye daha fazla zaman ayırmaları gerekiyor.

Dinlenmenin Anne ve Bebeğe Faydası

Anne karnındaki bebeğin gittikçe büyümesi annenin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Anne enerjiyi olduğundan daha fazla yaşaması durumunda halsizlik şikayetleri ortaya çıkabiliyor. Annenin halsizlik gibi şikayetler ile karşı karşıya kalması durumunda bebeklerde de huzursuzluk şikayetleri görülebiliyor. Bu nedenle anne adaylarının gebelik sürecinde doktor kontrolünde hareket etmeleri ve arda kalan zamanlarda da sık sık dinlenmeleri gerekiyor.

Anne ve Bebek Sağlığı

Birçok anne doğum yapmadan önce gebelik sonrasındaki kiloları kafaya taktıklarından dinlenmeleri gereken yerde sürekli hareket ederek kilolarını normal düzeyde tutmayı düşünüyorlar. Bu hem kendileri için hem de bebek için oldukça zararlı bir süreçtir.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Gebelik

Yukarı