Connect with us

Gebelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi ?

ANNE & BEBEK

Gebelikte Grip Olmak Bebeğe Zarar Verir mi ?

Kadınlar gebelik dönemlerinde hasta olmaya daha yatkındır. Bunun ana sebebi bağışıklık sistemlerindeki zayıflamadır. Bebeğin zarar görmemesi ve vücudun bebeğe karşı savaşmaması adına bağışıklık zayıflar. Gebelik esnasında savunmasız olan vücut çok basit durumlarda bile hastalığa kapılabilir. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar hamile kadınlarda ciddiye alınmalıdır. Dikkat edilmediği taktirde zatürreye kadar gidebilen grip hastalığı sebebiyle bugüne dek birçok bebek ve anne zarar görmüştür. Herkeste bu gibi sonuçlar ortaya çıkmasa da gebe kadınlarda hastalık riski ve hastalığın büyümesi gibi sorunlarla karşılaşılmıştır.

Gebelik esnasında grip olursanız ilaç kullanma konusunda dikkatli olun. Asetaminofen katkılı ilaçları kullanmanızda bir sakınca görülmemektedir. Özellikle ateşinizin düşmesi konusunda yardımcı olacaktır. Antiviral ilaç kullanma konusunu ise muhakkak doktorunuza sormalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Hem kadın doğum uzmanı hem de kulak burun boğaz uzmanı doktorların verdiği reçete göre ilaç alımı yapmalısınız. Gebe kadınların yaptığı küçük bir hata bile bebeğe zarar verebilmektedir.

Grip olduğunuz taktirde ev içerisinde de alternatif çözümler üretebilirsiniz. Grip küçük bir öksürükle bile bulaşabilen yaygın bir hastalık türüdür. Önüne geçmek ve hastalık sırasında güçlü kalmak için bol bol su tüketmeye özen gösterin. C vitaminine sahip portakal, mandalina gibi yiyecekler tüketin. Boğaz ağrınız içinse tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz.

Gebe kadınların herhangi bir dönemde grip koruma aşısı yaptırmasında bir sakınca görülmemektedir. Yine de doktorunuza danışarak grip olmadan önce koruma aşısı yaptırtabilirsiniz.

 

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı