Connect with us

Gebelikte Karın Ağrısı

ANNE & BEBEK

Gebelikte Karın Ağrısı

Gebelikte Karın Ağrısı

Hamilelik sırasında karşılaşabileceğiniz birçok ağrı, sızlanma ve diğer hisler var; bunlara mide sıkıştırma da dahildir.

Mide sızdırması, uterusunuz büyüdükçe ilk üç aylık dönemde erken başlayabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe, erken haftalerde muhtemelen düşük olasılığının bir işareti olabilir, henüz erken gelmiyorsa prematüre doğum yapabilir veya yaklaşan emek olabilir. Ayrıca emek ilerlemeyen normal kontraksiyonlar da olabilir.

Hamileliğinizin farklı evrelerinde neden karnınız sıktığınızın alt sırası.

İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM
İlk üç ayda

Uterusunuz büyürken büyüyen ceninizde uyum sağlamak için, mideniz ilk üç ayda sıkı hissedebilirsiniz. Kaslarınız gevşerken ve uzatırken, karnınızın kenarlarında keskin, çekim ağrıları yaşayabilirsiniz.

Düşük mi?

Ağrılı mide sıkışması, düşük yapma işaretidir. Bir düşük öyle olsa haftadan 20 öncesi gebelik kaybı en sık haftada 12 önce.

Düşük yapma ile ilgili hiçbir belirtiniz olmayabilir veya aşağıdaki belirtilerin bir kısmı veya tamamı olabilir:

 • Karında sıkışma veya kramp
 • Sırt ağrınızdaki ağrı veya kramplar
 • lekelenme veya kanama
 • vajinadan sıvı veya doku geçişi görme

Düşük nedeni her zaman açık değildir. Bazıları küflü bir yumurtaya bağlı olabilir, bu da hiçbir embriyo formu anlamına gelmez. Diğerleri aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • fetüsle ilgili genetik sorunlar
 • diyabet
 • bazı enfeksiyonlar
 • tiroid hastalığı
 • serviks sorunları

Diğer düşük bulguları ile birlikte ağrılı mide sıkışması varsa, doktorunuzu veya ebenizi arayın .

İKINCI ÜÇ AYLIK DÖNEM
İkinci trimesterde

Vücudunuz gebeliğe adapte olmaya devam ederse, yuvarlak bağ ağrısı denilen mide sıkıştırması ve hatta keskin ağrılar yaşayabilirsiniz . Bu rahatsızlık ikinci trimesterde en yaygındırve ağnınız karnınızdan kalça bölgesinizden kasıkıza kadar uzanabilir. Yuvarlak bağ ağrısı tamamen normal kabul edilir .

Ayrıca Braxton-Hicks kasılmalarını gebeliğin dördüncü ayı gibi erken yaşta deneyimlemek mümkündür . Bu “uygulama kasılmaları” sırasında mideniz çok sıkı ve rahatsız olabilir. Bazı kadınlar bu kasılmalardan daha fazla alırlar. Braxton-Hicks kasılmaları düzenli emek kasılmaları kadar acı verici değildir. Bunlar genellikle egzersiz veya seks gibi, aktivite ile ortaya çıkar.

Bu kontraksiyonlar genellikle serviksin genişlemesini etkilemez. Düzensizdirler, zaman ayırabileceğiniz hiçbir desen yoktur.

Bazı durumlarda, irritabl uterus adı verilen şeyi geliştirebilirsiniz . Kasılmalar veya irritabl uterus ile karın sıktığınızda Braxton-Hicks’le yaşamanız beklenenden daha iyi hissedilir. İrritabl uterus ile, aslında dinlenmeye ya da hidrasyona yanıt vermeyen düzenli sık mide sıkıştırması alabilirsiniz. Bu model alarm verici ve preterm doğum eylemi belirtisi olabilse de, irritabl uterusu olan kadınların dilatasyonda bir değişiklik görmesi gerekmez .

Eğer henüz sebebiniz yoksa, kurutulması da kasılmaların artmasına neden olabilir. Gelip giderken kramp hissediyorsanız, bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun. Yeniden su içtiğinizde genellikle azalırlar. Kramplar ve kasılmalar daha uzun, daha güçlü veya daha yakınlaşıyorsa, erken doğumu önlemek için sağlık uzmanınıza danışın.

İkinci üç ayda sık sık kasılmanız varsa, preterm doğum ya da düşük yapma ihtimalini ortadan kaldırmak için sağlık uzmanınıza başvurmanız en iyisidir. Serviksünüzü ölçmek için bir ultrasongibi testler yapabilirler ve emek altında olup olmadığınızı görmek için diğer işaretleri değerlendirirler.

ÜÇÜNCÜ TRIMESTER
Üçüncü trimesterde

Üçüncü trimesterde karın sıkılması emek belirtisi olabilir. İş kasılmaları hafif başlar ve zamanla daha da güçlenebilir.

Genellikle bir kronometre başlatarak bu kasılmaları vakit geçirebilir ve bir başkası başlarken saati durdurursunuz. Aralarındaki süre genellikle sabit kalır. İlk başta, daha da ayrı olacaklar, belki sekiz dakikada bir. Emek ilerledikçe, birbirlerine daha yakınlaşacaklardır.

Gerçek emek kasılmaları zamanla giderek yoğunlaşmaktadır.

Braxton-Hicks kasılmaları gebeliğin üçüncü trimesterinde daha sık görülür . Hamileliğin son haftalarında bunları fark edebilirsiniz. Bunları üçüncü trimesterde daha erken fark etmek de mümkündür.

Braxton-Hicks kasılmalarına “sahte emek” denir; çünkü birçok kadın emek için onları karıştırır. Düzensiz kasılmalara ya da karın sıkışmasına neden olan birçok şey varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Saatler sonra olursa, yerel hastanenizi arayabilir ve bir triyaşör hemşire ile konuşabilirsiniz. Bir sağlık uzmanını görüp görmeyeceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Başparmak kuralı, desen ne olursa olsun bir saat içinde dörtten altı kasılmaya sahipseniz aramaktır.

Braxton-Hicks ve emek

Braxton Hicks kasılmaları ile gerçek şey arasındaki fark hala kafası karıştı mı? Konum değiştirme, bir bardak su içme veya hafifçe yürüyme yanlış işçilik kasılmalarına neden olabilir.

Diğer emare belirtileri şunları içerir:

 • Bel ağrısı veya kramp giderilmez
 • suyun kırıldığına dair bir işaret olan vajinadan gazı veya temiz bir sıvı damlası
 • kırmızı tonlu vajinal akıntı da ” kanlı gösteri ” olarak bilinir

Aktivitedeki bir değişiklik mide sıkışmasını gidermezse ya da kasılmalarınızdaki ağrı ve sıklık kötüye giderse, hastaneyi ziyaret etme vakti gelmiş olabilir.

Emekli olsam hastaneye ne zaman gideceğim?

Kasılmaları daha uzun, daha güçlü ve birbirine daha yakınlaşırsa muhtemelen emekçisindir. Eğer bu ilk bebeğinizse, kasılmalarınız her üç ila beş dakikada bir geldiğinde hastaneye gidin veya ebe ile görüşün , bir saatten uzun süre 45 ila 60 saniye arasında son bulun . İlk kez bir anne değilseniz, kasılmalarınız her beş ila yedi dakikada bir geldiğinde, bir saatlik bir sürede 45 ila 60 saniye arasında ilerlemeyi düşünün. Kontraksiyonlarınız olup olmamasına bakılmaksızın suyunuz kırılırsa hemen bakıma alın.

TEDAVI
tedavi

Mideniz sıkılaşıyorsa düzensiz ve hafifse:

 • uzun bardak su içip sulu kalın
 • pozisyonlarında bir değişikliğin mideni rahatlatmaya yardımcı olup olmadığını görmek için vücudunuzu hareket ettirin
 • yataktan veya diğer konumlardan çok çabuk kalkmamak
 • Yorgun kasları rahatlatmak için hamilelik masajı yapmayı düşünün
 • ılık bir su şişesi veya ısı yastığı kullanın veya sıcak bir banyo veya duş alın

Bu ev önlemleri midenizin sızdırmazlığını azaltmazsa veya başka endişeleriniz varsa doktorunuza veya ebenizle iletişime geçin.

36 haftadan daha kısa bir süre hamile kaldıysanız ve başka preterm eylem belirtileri varsa hemen hastaneye gidin , örneğin:

 • kanama
 • sıvı sızıntısı
 • pelvis veya vajinadaki basınç

Ayrıca , zamanlamaları ne olursa olsun, bir saat içinde dörtten altı kasılma sıklığınız varsa doktorunuza danışmalısınız. Hastaneler genellikle gebeliğin farklı duyumlarını bilmeyenlerden arama alır ve gebeliğinizde bir şey olabileceğinden şüpheleniyorsanız özür dilerim daha güvenli olur.

PAKET SERVISI
Götürmek

Hamilelik sırasında karın sıkılaştırması veya kasılmaları konusunda endişe duyuyorsanız veya herhangi bir diğer belirtiniz varsa doktorunuzu arayın. Yanlış bir alarm olup olmadığı konusunda sağlık uzmanınız rahatsız olmayacaktır. Güvenli tarafta olmak her zaman daha iyidir.

Birçok mide sıkılaştırması, Braxton-Hicks kasılmalarına ya da büyümekte olan ağrılara bağlanabilirken, gerçek anlaşma olabilmesi için daima hafif bir şans var. Yanlış bir alarm varsa, sağlık bakım sağlayıcınız zihninizi rahatça ayarlayabilir. Emeği çekiyorsanız, bebeğinizin güvenli bir şekilde verilmesine yardımcı olabilirler.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı