Home / Gebelik / Gebelikte Kıyafet Seçimi

Gebelikte Kıyafet Seçimi

Gebelik sürecinde anne adayında büyük fiziksel değişmeler göründüğü için öncelikle anne adayının giyim tarzı mecburen değişiyor. Normalden daha fazla kilo almaya başlayan anne adayı için kıyafet seçimleri de buna uygun oluyor. Ancak bu kıyafetleri seçerken oldukça dikkat edilmelidir. Zira etkisiz gibi görünse de yanlış kıyafet tercihi bebeğe zarar verebiliyor.

Hamile Pantolonları

Anne adaylarındaki ilk kilo artışı karın ve basen bölgesinde olur. Bu nedenle de anne adayının ilk edinmesi gereken kıyafet hamile pantolonudur. Bu pantolonun karın bölgesini saran örme bir kumaştan yapılmış olması ve oldukça esnek bir banda sahip olması gerekiyor. Hamilelikte en fazla büyüme gösteren bölge karın olduğu için en çok bu bölgeye dikkat edilmelidir. Karın bölgesini saracak kıyafetin ne çok sıkı ne de çok esnek olması gerekiyor.

Kıyafetlerde Kumaş Seçimi

Anne adaylarının seçeceği kıyafetlerde ilk dikkat etmesi gereken nokta kumaşıdır. Bu konuda özellikle doğal kumaşlar tavsiye ediliyor. Anne adayında yumurtlama meydana geldikten sonra vücut ısısında 1 dereceye kadar bir artış olur. Bu nedenle seçeceğiniz kumaşların vücuda hava aldırması ve vücut ısısını aşırı şekilde değiştirmeyecek nitelikte olması gerekiyor. Pamuk, keten ve yün gibi elyaflar en çok tercih edilen kumaş türleridir. Anne adayına viskon ve polyester gibi yapak kumaşlar ise tavsiye edilmez.

Düz Tabanlı Ayakkabı Tercih Edin

Anne adayının gebelik süresi boyunca günlük belirli bir dakika yürüyüş yapması gerekiyor. Bu yürüyüşler esnasında ve gün içindeki her anınızda tercih edeceğiniz ayakkabıların düz tabanlı olması gerekiyor. Anne adaylarına hamilelik sürecinde hiçbir şekilde yüksek tabanlı ya da topuklu ayakkabılar tavsiye edilmez. Ayrıca eşiniz her saniye yanınızda olamıyorsa, bağcıklı ayakkabıları tercih etmeyin.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir