Home / ANNE & BEBEK / Gebelikte Mide Yanması Nasıl Geçer

Gebelikte Mide Yanması Nasıl Geçer

Gebelik esnasında genel olarak karşılaşılan durumlardan biri de mide yanmasıdır. Hamileliğin son haftalarına yaklaştıkça mide yanmalarında artış gözlemlenmiştir. Mide yanması, mide ağrısı gibi sıkıntılar için bazı çözümler var, bu yazımızda bunları derledik.

Gebelikte mide yanması hormonların değişkenliğinden kaynaklanmaktadır. Rahmin büyümesiyle birlikte mide baskı altına alınıyor ve mide yanma başlıyor. Özellikle midenizle yemek boşluğunun birleştiği kısımdaki gevşemeden ötürü yanma esnasındaki suyun ağzınıza çıkmasına neden olur. Bu hastalığın adı da reflü olarak bilinmektedir. Özellikle hamileliğin son safhalarında rahim daha da büyüyerek mideye yaptığı baskıyı arttırır. Ağzınıza gelen ekşimsi tadın sebebi de mide yanmalarıdır.

Yukarıda anlattığımız gibi mide yanmasının ana sebebi hormonlardır. Peki mide yanmasına neler iyi gelir? Gaz sorunu yaşamıyorsanız ılık bir sütle mide yanmanızı dindirebilirsiniz. Eğer gaz problemleriniz fazlaysa armut, elma gibi meyveler de mide yanmasının etkisini kıracaktır. Lif yönünden zengin bir kuruyemiş olan badem de mide yanması için ilaç görevi görecektir. Hem midenizi rahatlatacak hem de yanmayı giderecektir. Özellikle gece yatmadan önce ılık su tüketmeniz mide yanmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

Mide yanmasından korunmak adına yağlı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Meyve, sebze tüketimini arttırın ve sebzeleri yemeden önce mutlaka iyice haşlayın. Özellikle mide yanması kilolu hamile kadınlarda gözlemlenmiştir. Bu sebeple fazla yemekten ve kilo almaktan kaçının. Hamilelik öncesi diyete girerek bu sorunu kökten çözümleyebilirsiniz.

About KadinlarMelektir

kadinlarmelektir.com yönetici editörü

ilgili konu

Dış Gebelik

Dış Gebelik Nedir? Riskleri Nelerdir?

Kadınlarda son dönemde sıklık ile gördüğümüz problemlerden birisi olan dış gebelik ile alakalı olarak fikirleri …

Hamilelik Döneminde Diyet

Hamilelik Döneminde Diyet Yapılır Mı?

Kadınlar tarafından ciddi anlamda merak ile araştırılan hamilelik döneminde diyet yapılır mı sorusunu sizler için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir