Connect with us

Gebelikte Takviyeler

ANNE & BEBEK

Gebelikte Takviyeler

Gebelik, bir kadının hayatında en heyecan verici ve mutlu deneyimlerden biri olabilir.

Bununla birlikte, aynı zamanda bazı anne-babalar için kafa karıştırıcı ve ezici bir zaman olabilir.

İnternet, dergiler ve reklamlar kadınları gebelik sırasında nasıl sağlıklı kalabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunur.

Çoğu kadın yüksek cıva deniz suyunun, alkolün ve sigaranın hamilelik döneminde kullanılmaması gerek olduğunu biliyor olsa da, birçok kişi de bazı vitamin, mineral ve bitkisel takviyelerin kaçınılması gerektiğinin farkında değiller.

Hangi takviyelerin güvenli olduğu ve hangilerinin olmadığını belirten bilgiler, kaynaklar arasında sıklıkla değişir, bu da işleri daha karmaşık hale getirir.

Gebe Takviye Almak

Doğru besinleri tüketmek hayatın her aşamasında önemlidir, ancak gebe kadınların hem kendileri hem de büyümekte olan bebeklerini beslemesi gerektiği için gebelik sırasında özellikle kritik önem taşır.

Hamilelik, Besin Öğeleri İhtiyacını Artırır

Hamilelik süresince, bir kadının makrobesici ihtiyaçları önemli ölçüde büyür . Makro besinler karbonhidratları, proteinleri ve yağları içerir.

Örneğin, gebe olmayan kadınlar için kilo başına önerilen 0.36 gramdan (kg başına 0.8 gram) protein alımının hamile kadınlar için kilo başına 0.5 gram (kg başına 1.1 gram) vücut ağırlığına kadar artırılması gerekir.

Bununla birlikte, vitaminler, mineraller ve eser elementleri içeren mikro besin maddeleri gereksinimi, makro besin maddesi ihtiyacından daha fazla artmaktadır.

Vitaminler ve mineraller gebeliğin her evresinde maternal ve fetal büyümeyi destekler ve hücre büyümesi ve hücre sinyali gibi kritik fonksiyonları desteklemesi gerekir.

Bazı kadınlar bu artan talebi iyi planlanmış besleyici yoğun bir diyetle karşılayabiliyor olsa da , bazıları değil.

Bazı hamile kadınların vitamin ve mineral takviyelerini çeşitli sebeplerle almaları gerekebilir:

  • Besin yetersizliği: Bazı kadınların kan testinden sonra bir vitamin veya mineral eksikliği ortaya çıkması durumunda bir takviye ihtiyaç duyulabilir. Folat gibi besin sıkıntısı doğum kusurlarıyla bağlantılı olduğu için yetersizliklerin düzeltilmesinde kritik önem taşır.
  • Gebelik Sendromu: Bu gebelik komplikasyonu şiddetli mide bulantısı ve kusma ile karakterizedir. Kilo kaybına ve besleyici eksikliklere yol açabilir.
  • Beslenme kısıtlamaları: Vejetaryenler ve gıda intoleransı ve alerjisi olanlar dahil belirli diyetleri takip eden kadınların, mikro besin yetersizliklerini önlemek için vitamin ve minerallerle desteklenmesi gerekebilir.
  • Sigara: Annelerin gebelik sırasında sigarayı bırakmaları kesinlikle kritik olsa da, sigara içmeye devam edenlerin, C vitamini ve folat gibi özel besin maddeleri için daha fazla ihtiyacı vardır.
  • Çoğul gebelikler: Birden fazla bebek taşıyan kadınların, mikro besin öğesi gereksinimi, bir bebek taşıyan kadınlardan daha yüksektir. Hem anne hem de bebekleri için en uygun beslenme sağlamak için tamamlama sıklıkla gereklidir.
  • MTHFR gibi genetik mutasyonlar: MTHFR, folatı vücudun kullanabileceği bir biçime dönüştüren bir gentir. Bu gen mutasyonuna sahip gebe kadınların, komplikasyonları önlemek için belirli bir folat formuyla desteklenmesi gerekebilir.
  • Zayıf beslenme: Gıdaları düşük besinler seçen veya seçen kadınların, eksiklikleri önlemek için vitamin ve minerallerle desteklenmesi gerekebilir.

Buna ek olarak, Türkiye Kadın Doğum ve Jinekoloji Kongresi gibi uzmanlar, tüm hamile kadınların prenatal vitamin ve folik asit takviyesi almalarını önerir. Bu, beslenme boşluklarını doldurmak ve doğum kusurlarını önlemek için önerilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı