Connect with us

Gebelikte Vajinal Akıntılar

ANNE & BEBEK

Gebelikte Vajinal Akıntılar

Gebelikte Vajinal Akıntılar

Gebelik döneminin başından, doğuma kadar vajinal akıntılar yaşanabilir. Vajinal akıntıların takibi ve tedavisi gebelik dışındaki dönemler gibi değerlendirilmeli, tek fark tedavi sırasında kullanılacak ilaçların gebelikte kullanıma uygun olarak seçilmeleridir.

Her vajinal akıntı enfeksiyon değildir. Dönem dönem gebeliğe bağlı şeffaf akıntılar yaşanabilir.

Enfeksiyon olarak değerlendirilen vajinal akıntılar kokulu ve renkli olan akıntılardır.

Gebelik döneminde yine mantar enfeksiyonları yaşanabilmektedir. Akıntı tespit edildiğinde duruma göre vajinal kültür alınması uygundur. Üroplazma ve clamidya gibi enfeksiyonlar erken doğumlara sebep olabilir, bu yüzden tedavileri gereklidir.

Kokulu Akıntılar

Kokulu vajinal akıntılar her zaman vajinal enfeksiyon olduğuna işaret ederler. Sürekli vajinal kokunun olması, hem enfeksiyonu hem de vajinal floranın bozulduğunu gösterebilir. Sosyal hayatlarında da hanımları sıkıntıya sokabilir.

Bakteriyel vajinozis dediğimiz vajinal enfeksiyonlarda, ilişki sırasında veya sonrasında, adet dönemleri yaklaşırken veya biterken kötü balık kokusu gibi kokular gelmektedir.

Bu belirtiler olduğunda, jinekolojik muayene olarak akıntının karakteri tespit edilir, enfeksiyon tanısı konur, vajinal kültür ile enfeksiyonu yaratan mikroplar da seçilebilir. Uygun tedavi, antibiotik kullanımı gereksinimi, flora düzenleyici gereksinimleri bu şekilde tespit edilip düzenlemeler yapılır.

Renkli Akıntılar

Vajinal akıntının renkli olması, vajinal enfeksiyon bulgularından biridir. Akıntı renginin sarı veya yeşile döndüğü zaman vajinal enfeksiyon olduğundan şüphelenilmelidir.

Basit vajinal enfeksiyonlar, vajinal  flora bozuklukları, trichomonas enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşabilen bazı bakteriyel enfeksiyonlar (clamidia, gonore ), vajinal mantar enfeksiyonlar hem kokulu hem renkli vajinal akıntılara sebep olabilirler.

Vajinal akıntıların ve enfeksiyonların tedavileri de, yapılacak jinekolojik muayene sonrası, tespit edilen muayene bulgularına, vajinal kültür sonuçlarına göre düzenlenmektedir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı