Connect with us

Gebelikte Vajinal Basınç Normalmi?

ANNE & BEBEK

Gebelikte Vajinal Basınç Normalmi?

Büyüyen bebeğinizin artan kan hacmi ile yerçekimi, vajinal ve pelvik baskı kanunlarının inkar edilemez kanunları, pek çok annenin sık karşılaştığı şikâyetlerdir.

İlginçtir ki, bu duygusal ağrılar ve ağır güç hisleri düştüğünde sadece üçüncü trimesterde değil . Bazı kadınlar, birinci ve ikinci trimesterde de vajinal ve pelvik baskı bildirir .

Vajinal veya pelvik baskı için kesin neden teşhis koymak zor olabilir. Ancak emin olabilirsiniz: Bu çok normal. Muhtemelen nedeni nedir, nasıl hafifletileceğini ve ne zaman doktorunuzu aramalısınız.

NEDENLER
Vajinal ve pelvik basınç nedenleri

Pelvik veya vajinal bölgedeki bu rahatsızlığa neden olan neyin tam olarak anlaşıldığını anlamak her zaman kolay değildir. Ancak ikinci ve üçüncü trimesterde baskı yaşıyorsanız büyüyen bebeğiniz muhtemelen suçludur.

Bebeğiniz büyüdükçe ve ağırlaştıkça, pelvik tabandaki kasların üzerine daha fazla baskı uygulanır. Bu kaslar uterus , ince bağırsak , mesane ve rektum için destek sağlar .

Hamileliğiniz ilerledikçe, küçük olanınız organlarınıza, kalçalarınıza ve pelbisinize karşı daha yumuşak olur. Bu, herşeye daha fazla vurgu getiriyor!

Gebeliğin sonraki aylarındaki tüm bu pelvik baskı için olası muhtemel bir suçlu hormon relaxin’dir. Doğumunuza yaklaştıkça bağların gevşetilmesine yardımcı olur, ancak pelvik eklemlerinizi de etkileyebilir. Bazı kadınlar kasık kemiğinin yakınında ağrılar ve titrek bacaklar hissi yaşarlar.

ETKILENEN NEDIR?
Etkilenen nedir?

Eklemleriniz, kaslarınız ve kemikleriniz gebeliğinizden etkilenir. Ne yazık ki, hissettiğiniz artan basınç teslime kadar gitmeyecek. Aslında, bebeğiniz düştüğünde belki daha da kötüleşecektir – doğum öncesinde pelvik bölgenize daha da ilerledikçe .

Bu baskı ve hafif ağrı duygularının bir çeşit hareketle olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, yürüme, merdiven tırmanma veya hatta bir arabanın üstünde gezinmenin yukarı ve aşağı hareketi bebeğinizi körüklemektir.

AĞRI
Gebelikte erken ağrı

İlk üç ayda vajinal veya pelvik basınç hissediyorsanız, ya da saniyenin başında, bebeğinizi henüz suçlamayın. Hamileliğin ilk haftalarında, bebeğiniz muhtemelen nedeni olamayacak kadar küçüktür. Ancak suçlanabilecek başka birçok şey var.

Gebeliğin ilk haftalarında kramp sıklığı genişleyen rahminizden kaynaklanıyor olabilir. Kramp benzeri ağrıları hissediyorsanız , vajinal kanama belirtileri için izleyin . Bulunduğunuz ya da kanamanız halinde doktorunuzu arayın. Kramp, düşük için yaygın bir belirti oluşturur .

Kabızlık da baskı hissi yaratabilir. Kabaran gebelik hormonları ve demirdeki uptick (prenatal vitamin sayesinde) sindirim sisteminizde tahribat yarattığından, pelvik rahatsızlık rahatlama ihtiyacı ile ilişkili olabilir.

Durum buysa, bol miktarda su içtiğinden ve bol lif tükettiğinden emin olun. Doktorunuza hamilelikten korunmalı dışkı yumuşatıcıları hakkında da bilgi verin.

KABARTMA
Rölyef bulma

Baskıdan hemen kurtulmak için yanınıza uzanmayı ve nefes almayı hedeflemeyi deneyin. Ayrıca aşağıdaki fikirleri deneyebilirsiniz.

 • Pelvis eğilme ve rulo gibi birkaç pelvik egzersiz yapın.
 • Yatıştırıcı bir banyoda sıcak suyla (sıcak değil) rahatlatmayı deneyin. Ayrıca duşta durabilir ve sırtınızı suya doğru yönlendirebilirsiniz.
 • Bir göbek askısı olarak da bilinen gebelik destek giysisi kullanın. Göbeğinizi desteklemek için dizayn edilmişlerdir ve kalçalarınız, pelvisleriniz ve belinizin alt kısmında rahatlama sağlarlar.
 • Mümkünse ani hareketlerden kaçının. Belde bükülmemeye çalışın. Bunun yerine tüm vücudunuzu çevirmeye çalışın.
 • Hamile kadınları tedavi konusunda uzmanlaşmış lisanslı bir terapistle doğum öncesi bir masaj yapın.
 • Elinizden geldiğince oturmaya çalışın. Mümkünse ayaklarınızı yükseltin.
 • Hamile kalmadan önce düzenli olarak çalıştıysanız, durmayın. Gerektiğinde değiştirin , ancak sürekli egzersiz yapmaya devam edin. Egzersiz programınızı nasıl değiştireceğiniz konusunda emin değilseniz doktorunuza danışın.
BASINCA KARŞI AĞRI
Basınca karşı ağrı

Vajinal veya pelvik bölgedeki basınç bir şey olsa da, tamamen ağrı başka bir şeydir. Bu bölgedeki basınç, menstruel kramplarla yaşadığınız ağrıya benzer şekilde hissedebilirsiniz. Sırtınızda ağrıyan olduğunu fark edebilirsiniz.

Pelvik bölgenizdeki ağrı basınç için yanlış yapmak zor. Bu bölgede ağrı yaşıyorsanız, genelde yeterince keskindir ve bu yolda yürümek veya konuşmak için zor zamanlar yaşamanız gerekir. Bu durumda hemen doktorunuza danışmalısınız.

Hemen doktorunuzu aramak için başka sebepler şunlardır:

 • pelvik ağrı öylesine yoğundu ki yürüyemezdin ya da konuşamazsın
 • Şiddetli başağrısı
 • baş dönmesi
 • ani şişme ellerin, yüz, ayaklar

Ateş , titreme veya vajinal kanama gibi diğer belirtilere ek olarak vajinal veya pelvik ağrı yaşıyorsanız hastaneye gidin .

Hamilelik sırasında pelvik ağrı için ciddi nedenler vardır. Bunlar düşük, ektopik hamilelik veya preterm doğum olabilir . Preeklampsi veya plasental ani durma gibi diğer tehlikeli durumlar da pelvik ağrıya neden olabilir.

Continue Reading
Advertisement
Yorum Bırak

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla ANNE & BEBEK

Yukarı